Wpis z mikrobloga

@Zawsze_w_szpilkach Co wy to...przecież mówi się "potargać", prawda? prawda? #pdk ( ͡º ͜ʖ͡º)

Biorę kartkę i ją targam, ktoś coś wziął i potargał itd.

Znam słowo "podrzeć", ale rzadziej słyszałem w tym kontekście niż "potargać"

Czuję się teraz jak w tym wpisie z powiedzeniem "podał się do ojca", bo je też znałem i nie wiedziałem że inni tak nie mówią ( ͡ ͜ʖ ͡
@nosacz_ninja: Ja/mieszkańcy moich regionów też mam/y tak z niektórymi wyrażeniami. Jak u nas mówisz, że kupujesz kieckę, bo idziesz na przyjęcie, to każdy wie, że nie chodzi o wesele, osiemnastkę czy pięćdziesięciolecie ślubu dziadków. Wiadomo, że będziemy gościem na komunii. Z kolei, jak ci kumpel mówi, że zbiera kasę, bo za rok ślubuje, to wiesz, że będzie się żenił i zbiera na wesele.
@Zawsze_w_szpilkach To jesteśmy z oddalonych od siebie regionów w takim razie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

bo za rok ślubuje


Może bym zgadł o co chodzi z kontekstu, ale nie spotykam się z takim wyrażeniem. Ślubowanie kojarzy mi się w pierwszym skojarzeniu z takim pierwszoklasistów, gdzie dzieci dostają...tyte ( ͡° ͜ʖ ͡°)
U mnie w okolicy nie mówi się gwarą, ale niektóre słowa, wyrażenia się
@nosacz_ninja: Np. z pogodą. Jak tam u was dziś? Na krótki rękaw. Można też kupić sobie np. sukienkę na krótki rękaw. Jak ci mama coś kazała, to znaczy, że ci pozwoliła:) Możesz iść sam na basen? Tak! Mama mi kazała. I w okresie przedświątecznym w moim regionie nikt nie chodzi na "śledzika" w rozumieniu wigilii w pracy. Śledzik to "pochlej" przed postem poprzedzającym Wielkanoc. Ach! Jak się u was mówiło za