Jeden z najbardziej spektakularnych sposobów na podium historii motosportu miał miejsce w 1990 roku, podczas wyścigu DTM na torze AVUS. Kiedy to Dieter Quester finiszował swoim BMW na dachu.
Były kierowca F1, popełnił błąd na wjeździe na prostą startu mety, najeżdżając na krawężnik, który spowodował podbicie samochodu i dachowanie.
Mimo wypadku Quester został sklasyfikowany w wyścigu na 3 miejscu. Ale sposób w jaki Austriak zdobył miejsce na podium wzbudził podziw w padoku DTM. Zwycięzca wyścigu Hans Stuck, po ceremonii podium postanowił oddać Questerowi trofeum za 1 miejsce, gdyż był pełen podziwu, wyczynu Austriaka.
Zespół w którym ścigał się Quester na następny weekend przygotował mu samochód oklejony taśmą "^^^Tą stroną do góry^^^" co było nawiązaniem do naklejek na przesyłkach, które wymagają przenoszenia w określony sposób.

A sporo już jesteśmy w tym tematach aut z zamkniętym dachem, i finiszu na nim. To bardzo podobna historia zdarzyła się 26 lat później. W 2016 roku podczas GP Macau, gdzie odbywały się Puchar Świata FIA GT. Laurens Vanthoor przeszedł do historii jako pierwszy w historii kierowca, który wygrał wyścig na dachu swojego samochodu. Vanthoor przy próbie wyprzedzania Bambera, uderzył w ścianę a następnie jego Audi dachowało. Wyścig po tym wypadku został zatrzymany czerwoną flagą. Z powodu że harmonogram wydarzeń w Macau był bardzo napięty, sędziowie nie zdecydowali się na restart. Zwycięzcą wyścigu i jednocześnie zdobywcom pucharu świata GT, został właśnie Vanthoor. Stało się tak dlatego że w przypadku braku restartu po czerwonej fladze, za wiążącą uważa się klasyfikacje jaka obowiązywała na przed ostatnim okrążeniu. A tam prowadził Vanthoor, zanim został wyprzedzony przez Bambera.

Film z Macau

#f1 #dtm #randomf1shit
tumialemdaclogin - Jeden z najbardziej spektakularnych sposobów na podium historii mo...