Wpis z mikrobloga

Zaraz mnie krew zaleje, w którą stronę kręcić truss rod? Wyżej strun przy mostku już praktycznie nie podniose, a wszystkie struny basowe mi brzęczą, bez względu czy to na 1, 6 czy 12 progu. Już chyba wszystkie konfiguracje testowałem. Najgrubsza struna nabardziej brzęczy, pozostałe idzie przełknąć.

#gitara
  • 16
@ActiZ: W moim przypadku gryf jest wygięty w górę czy wisi? Bo ja już głupi jestem xD. Poradniki oglądałem ręce rozkładam. Mam dokręcać czy luzować? Próbowałem i tak i tak, i to samo z mostkiem i brzęczy bez względu na wszystko. Progi ok, strunę wymieniłem dla pewności ( ͡° ʖ̯ ͡°). Czasami jest trochę lepiej ale brzęczy mimo to.
@Tami: Napisze Ci tak na chłopski rozum bo sam miałem problem jak zaczynałem
Im grubsze struny tym BARDZIEJ ciągną gryf i robi się ŁUK, tym samym musisz DOKRĘCIĆ PRĘT zeby zbalansował naciąg

Naciąganie prętu (w prawo) - Gryf wygina się w dół i struny zaczynają leżeć PŁASKO na gryfie
Luzowanie pręta (w LEWO) - Struny zaczynają ciągnąć gryf i robi się większy odstęp

I teraz ważne - Zależy z której strony
@ActiZ: Ok właśnie według zdjęcia tak jak jest ta perspektywa to kręciłem w Prawo -> zgodnie ze wskazówkami zegara. Na środku jak trzymam palec to gruba struna nie drga aż tak, na 9/12 progu też ale jak mam na np. 2 progu to jeszcze coś tam drga, chyba nawet mocniej niż w chwili zaczęcia tematu.
@Tami: Jak z tej perspektywy kręciłeś w prawo to zmniejszałeś odległość strun od progów przez co tłuką CI o progi, daj w lewo żeby zwiększyć akcje (o ile musisz) jak dasz kapo na 1 progu i docisniesz palcem ostatni próg to ma 8 progu powinno być około 0.30-0.50

Drugą sprawą - jak struny tłuką na niskich prograch - jest to wina pręta, jak na wysokich - wina mostka
@Theo_Y: Wyżej już prawie nie mogę, mogę sobie na luzie kostke włożyć na 12 próg i struny nie dotykam, taka szpara jest. Idę kombinować dalej.
@Tami: I już tak na koniec dodam - Jak grasz z dechy to struny mogą brzęczeć - mi też brzęczą, ważne żeby tego na piecu nie bylo słychać. Na basowej na 12 progu powinieneś mieć mniej wiecej 1,50-2.00
Nie wiem ile grasz na gicie, ale jak ktoś ma krzepe w łapach i lubi #!$%@?ć to wiadomo, że automatycznie struny wyżej - moze za mocno uderzasz?
@ActiZ: Właśnie najwięcej słychać brzdęki na sucho bez pieca. Gram od roku, ale wygląda to tak, że gitara leży i się prezentuje, potem na jakiś czas znowu sięgam i tak w kółko. Przyszedł ten moment, że mam chętkę teraz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
I faktycznie możliwe, że za mocno uderzam.

Trochę się pobawiłem jeszcze, i jest zdecydowanie lepiej, powiedział bym nawet "akceptowalnie". Dzięki za pomoc chłopaki.
@Tami: jak będziesz regularnie i bez mocnych emocji cwiczyl skupiajac sie na dynamice to poluzujesz paluchy. Potem stopniowo będziesz mogl sobie luzowac napiecie strun a to akcje zmniejszac itd. kwestia wycwiczonego wyczucia. Ale jak rok grasz to czesciowo to zapewne wiesz
Wyżej już prawie nie mogę, mogę sobie na luzie kostke włożyć na 12 próg i struny nie dotykam, taka szpara jest. Idę kombinować dalej.


@Tami: Jeśli masz jakieś wątpliwości "jak powinno być", to spróbuj wpierw ustawić wedle specyfikacji fabrycznej twojej gitary (wygięcie gryfu / akcja strun / odległość przetworników) - te wytyczne producenta są raczej "z marginesem", nie są wyżyłowane, bo muszą być bezproblemowe zarówno do tych najlepiej wykonanych egzemplarzy, jak


@GhostTrick: Pewnie, że mam suwmiarkę. Jutro będę sprawdzać :) Chociaż mam struny wyżej niż wcześniej i trochę nie jestem przyzwyczajony, tak nie buczy już mocno.