Wpis z mikrobloga

bardziej mi chodziło o to, jakie było uzasadnienie wprowadzenia takiego prawa


@fra234: NIedziela w wiekszosci wypadkow jest dniem wolnym. A soboty kiedys byly robocze.

Jesli swieto przypadalo w sobote to traciles jeden dzien wolny. I dlatego masz bonus.

Jak w niedziele to nic nie traciles bo niedziele i tak nie pracowales.

Niektorzy maja problemy zeby zapamietac czy to za sobote czy za niedziele sie nalezy ale jest na to prosty sposob
@cybulion większość ludzi pracuje w systemie poniedziałek - piątek i wciąż dostają dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę więc w tym wypadku ci się sumuje. Rozsądniejszy wydaje się system, w którym jest dodatkowe wolne za święto w sobotę lub w niedzielę, albo nie ma dodatkowego wolnego wcale.
@taktoto ah no tak, w końcu ktoś podał rozsadny powód. W PRL soboty były pracujące (z wyjątkiem słynnych wolnych sobót). Teraz to ma sens (znaczy nie ma, ale przynajmniej wiem z czego wynika).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@fra234: @taktoto: to nie relikt prl, takie jest prawo obecnie- w tygodniu masz dwa dni wolnego - W5 - wynikający z piecio dniowego systemu pracy i WN czyli swieto czyli niedziela. Prawo nie mowi ze 5 dniowy system to pon-pt tylko mowi ze niedziela jest wolna (swieto) wiec sobota z jednej strony jest normalnym dniem pracujacym.
@cybulion ja rozumiem, że opierasz się na KP „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”.
Więc dla osoby pracującej w systemie wtorek - sobota święto państwowe w poniedziałek również wygeneruje dodatkowy dzień wolny.

W innych krajach normalnie dostajesz dodatkowe wolne za niedzielę lub nie dostajesz nic, jeśli to nie jest twój dzień roboczy, więc wciąż uważam, że obecne prawo
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fra234: a na czym mam sie opierac skoro o KP chodzi :) no i moim zdaniem cale te prawo pracy i zwiazane z nim instytucje sa do zaorania i przerobienia ale niestety na to nie ma co liczyc.

Nie wiem jak jest w innych krajach, ja naprzyklad pracuje w niedziele i jestem poszkodowany na tym ze bonus sie nie nalicza, i za prace 25.12 dostane wolny tylko jeden dzien, a wolalbym
bardziej mi chodziło o to, jakie było uzasadnienie wprowadzenia takiego prawa


@fra234: Jak wprowadzali wolne na 3 Króli to janusze płakały że od takiego dobrobytu gospodarka padnie, więc w ramach wyrównania nie ma dodatkowego wolnego za niedzielę
@fra234: któryś rząd zniósł tę zasadę dla dowolnego dnia, a potem (dawny) TK stwierdził, że zniesienie tej zasady dla nie-niedziel jest niezgodne z konstytucją, bo nie kazdy pracuje w trybie pn-pt i ktoś miałby więcej świąt, a ktoś mniej. A niedziele każdy ma wolne, więc nierówności nie ma.