Wpis z mikrobloga

Dziękując za miłe dla oka uwagi wczoraj w notesiku skreśliłem jedną uwagę na temat dzieła, które niezwykle lubię. Jan van Eyck: malarz znany, rewolucjonista artystyczny - według starszej literatury pierwszy raz użył farb olejnych, choć receptura była znana już wcześniej.
Co my tu mamy? Pana w chaperonie, czy to van Eyck? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Malował siebie dla czystej przyjemności ukazując pewnego swej pozycji artystę, dworzanina, dyplomatę? Nie schlebia sobie dodając kamienny parapet z epigraficznym podpisem jak w przypadku "Tymoteusza". Portret patrzy, co może i zapewne wynika z pracy z lustrem.
Kogo widzimy? Dworzanina, może kupca - na pewno człowieka z wyższych sfer. Teorii na temat tego obrazu jest sporo. Dla mnie, jakkolwiek banalnie to nie zabrzmi, jest to kontakt wzrokowy z człowiekiem żywym (dzięki maestrii Mistrza Jana), a zarazem żyjącym w piętnastym wieku. Czy rama z pięknym, dumnym: "AlC IXH XAN" - "najlepiej jak potrafię" jest pierwotna, czy wtórna? Greckie litery zdradzają humanizm jeszcze sprzed boomu nepolatońskiego we Florencji. Dzieło piękne, spokojne i dumne. Pierwszy wybitny portrecista. Może tak chciał zostać zapamiętany? I pytanie podstawowe: "Kim był Hubert, którego pracę skończył Jan w Gandawie".
Pobierz Feldkurat_Cypuchowski - Dziękując za miłe dla oka uwagi wczoraj w notesiku skreśliłem...
źródło: comment_16716123022ReZK9oryRPlmXzsVU4EKM.jpg
  • 1
@Feldkurat_Cypuchowski: Kryptoportret van Eycka pojawia się w "Małżeństwie Arnolfinich" - co ciekawe, ceremonia ślubna w XV wieku nie musiała odbywać się w towarzystwie księdza - wystarczyło dwóch świadków. W przypadku Giovanniego Arnolfini i Gianny Cenani jednym ze świadków musiał być sam malarz, skoro obraz ten podpisał nad zwierciadłem (piękną kaligrafią: "Johannes de eyck fuit hic / 1434" - Jan Eyck tu był/1434). Swoją drogą od "Małżeństwa Arnolfinich", które zdobiło okładkę jakiejś
Pobierz FeldkuratCypuchowski - @FeldkuratCypuchowski: Kryptoportret van Eycka pojawia się w "...
źródło: comment_1671618893GSI9ck04ji76vgsIJ0m4IT.jpg