Wpis z mikrobloga

Sam jestem temu winny, więc rozumiem fascynację "wolnym rynkiem" w latach 00. Mamy zmiany, Korwin pisze lekkim piórem feletiony w Angorze, pierwsze "sygnały" upadku socjalizmu się pojawiają. Też wtedy uważałem, że niskie podatki to lek na całe zło świata
Dość kiepsko to jednak wychodzi w 2022.
Zachód z wysokimi podatkami nie upadł, kraje z niskimi podatkami na całym świecie się nie rozwijają w ogóle. Ba - patrząc na osobę w wieku przedemerytalnym, to te bogate kraje dalej maja lepszy wzrost gospodarczy. Jak się wejdzie na wiki i zobaczy, to sporo krajów ma podatek dochody poniżej 20% w najwyższej stawce. I jakoś żaden z tych krajów nie jest wzorem. 20 lat temu mieliśmy zobaczyć. I minęło 20 lat i widać, że to tak nie działa.
Wysokie podatki oznaczają większy dochód budżetówki. Co oznacza większą biurokrację. Co oznacza większe bezpieczeństwo, stabilność, zmniejszoną podatność na korupcję. Lepsze warunki pracy i rozwoju.
Zwolennikom wolnego rynku pozostaje tylko powtarzanie, że to nie był prawdziwy kapitalizm. Prawdziwy kapitalizm to był w Południowej Korei, kiedy państwo zarządzało quasi-molochami, nadzorując każdy element gospodarki za pomocą 5-letnich planów gospodarczych. Paragwaj z 10% podatku dochodowego to jednak już KOMUNIZM.
#socjalizm #antykapitalizm #kapitalizm #ekonomia #gospodarka
  • 12
@Fan_Morawieckiego: Ja wiem że dzieciakom się to w głowach nie mieści, ale naprawdę z wiekiem jest się raczej mądrzejszym niż głupszym.
Wydaje mi się że czasem młodsze pokolenie wnosi coś nowego, ale czasem chce wnieść to samo co starsze pokolenie tylko że w młodzieżowym opakowaniu i myśli że jest inne, albo taki 20-latek myśli że odkrył coś czego jego stary w wieku lat 45 nie potrafi pojąć, tylko że... jego stary
@Fan_Morawieckiego: hhttps://300gospodarka.pl/news/w-latach-1950-1989-polska-rozwijala-sie-prawie-najwolniej-w-europie cale 2%
a tu swiatowe https://www.macrotrends.net/countries/WLD/world/gdp-per-capita zdziwia cie pewnie wysokie %
tu tez znadziejsz z tym wykres https://www.investing.com/analysis/energy-and-gdp:-a-forecast-to-2050-131166 a Polska ma niesamowite szczescie ze nic nie mozecie od lat.
edit choc to dla swiata jest nominalne dla PRL sila nabywcza wiec jeszcze wieksza tragedia.
@Miniu30: xD
Żeby udowodnić że konsumpcja ma związek z PKB wrzucasz link mówiący że konsumujemy więcej niż wskazuje PKB.

Ty nawet nie myślisz nad tym co sam chcesz przekazać, nie mówiąc już o zrozumieniu kogoś innego.
@M_xxx: a roznica to jest 6% wzgledem pkb niby inny wskaznik a praktycznie to samo - w innych krajach jesli nie sa rajami podatkowyi tez to jest doslownie kilka procent w jedna czy druga strone To nie jest przypadek. Jednym z glownych zarzutow wzgledem PIS jest to ze napedza pkb konsumpcja prywatna ale jak to bywa jest to na wyrost bo tak jest prawie wszedzie na swiecie bo jest ona znaczna
@Miniu30: Jak pisałem, oprócz tego że sam nie wiesz co właściwie chcesz powiedzieć, wiesz tylko że chcesz mówić lewakom coś dobrego o wolnym rynku i że oni niby czegoś nie rozumieją.
Skoro sam nie wiesz co mówisz, to mnie to nie prowadzi nawet do cienia nadziei że dam radę ci wytłumaczyć że ja rozumiem że PKB jest związane z konsumpcją, tylko że... jest wiele ale. Największe "ale" jest takie że posługują
@Miniu30: Ani nie napisałem że nic z tego nie mają, a te "90%" to teoretyczne rozważanie. Jak pisałem, nie ma szansy że zaczniesz coś rozumieć z tego co się do ciebie pisze.
Tłumaczyłem że posługiwanie się średnim PKB jest z wielu powodów mydleniem oczu, bezsensowne w wielu przypadkach. I samo "wzrosło PKB" to może być pic na wodę fotomontaż bez całej serii innych danych.

Typowy taki kuc, gdzie wyskakuje z jakąś
@M_xxx: nie ma czegos takiego jak srednie pkb - rozny moze byc rozklad dochodow co najwyzej w nim. To jest takie gadanie ludzi z srednia placa i ze np mediana sie tylko liczy dla Polski bo dla innych krajow to oczywiscie kazdy srednia zarabia ( W Polsce mediana zarobkow od prawie poczatku lat 90 to ciagle okolice 80% sredniej placy rok w rok ale z tego tez malo kto zdaje sobie