Wpis z mikrobloga

PIS nienawidzi przedsiębiorców. Jego nienawiść do przedsiębiorców jest tak głęboka, że po głowie dostają obywatele, bo PIS jest zbyt głupi, żeby połączyć kropki.

Dzisiaj wywiązała się kolejna dyskusja na temat cen paliw. Padło porównanie do Czech i z ciekawości zajrzałem na czeskie strony czy nie mają obniżonych stawek podatkowych. I co się okazuje. Czesi nie obniżyli stawki podatku VAT na paliwo. Nie, oni obniżyli trzy inne podatki jakimi obłożony jest diesel.

No to sprawdźmy, czym różni się czeska obniżka od polskiej.
1. Czesi obniżyli cenę paliwa netto. Dzięki temu paliwo taniej kupią zarówno osoby prywatne jak i firmy. Dzięki temu firmy nie będą musiały przerzucać kosztów na swoich klientów. W Polsce obniżona została tylko cena dla klientów prywatnych, firmy płacą i w czasie całej obniżki płaciły skrajnie wysoką cenę. VAT, który został obniżony w Polsce, nie obciąża przedsiębiorców tylko klientów końcowych kupujących produkt lub usługę *.

2. Czesi skupili się na paliwie, które jest kluczowe dla cen w sklepach i cen usług. Tak, nadal gros transportu i logistyki wykorzystuje diesla.

BTW. Niemcy, jak obniżali podatki na paliwa w lato to tak samo obniżyli nie tylko VAT, żeby spadła też cena netto.

* Błagam, jeżeli ktoś ma jakiś fajny filmik tłumaczący jak działa VAT i kto go tak naprawdę płaci niech mi podeśle. Mam dość tłumaczenia ludziom jak to działa, nie mam zdolności pedagogicznych.

#polska #paliwo #bekazpisu #gospodarka #ciekawostki #ekonomia
  • 1
@janekplaskacz: ale homosovieticusów nie interesuje filmik o tym jak działa VAT tylko to, że złodziej prywociorz spekulant gnębi biednych ludzi. Jokby PiS nie dał na bombelki, to już dawno wszystko by było rozkradzione przez Niemca.