Wpis z mikrobloga

#finanse #ike Mam szybkie pytanie odnośnie ike bo chciałem się upewnić czy jeżeli wpłacę tam jakąś sumę i zdecyduję się na wypłatę całości w przeciągu np. 5 lat to płacę podatek 19% tylko od zysków czy od całego zgromadzonego kapitału (jako forma kary ;D)
  • 16
@DeoLawson: @KOLEGAMAMY: a jakiego moglibyście polecić brokera? widziałem, że z ike i formularzem w-8ben działa u nas boś jak na razie. Interesowałyby mnie amerykańskie spółki dywidendowe, chciałbym je sobie delikatnie kupować i budować na tym portfel
@IlllI: Jak amerykańce to niewielki sens to ma bo wtedy zysk na podatku to tylko 4%. Ale polecam bosia do ike, interfejs jak z komuny i na początku odstrasza, ale w sumie bezawaryjnie i jak się przywyknie to nie ma żadnych problemów.
@IlllI: To by była porada inwestycyjna a do tego trzeba mieć uprawnienia ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja osobiście jako laik pakuje tam dywidendówki polskie, pakowałbym obligi indeksowane inflacja, ale jestem jeszcze na to za młody i mój profil ryzyka jest wysoki.
@IlllI: Nie wydaje ci się że dolar/euro jest teraz dość drogie ? Może jakies etfy z zabezpieczonym kursem walutowym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy że kupujac zagraniczne akcje gra nie tylko na ich kursie ale też na ryzyku walutowym.
@DeoLawson: tak oczywiscie ale to co robię to takie delikatne ruchy jakimś procentem oszczędności aby pewniej się poczuć w danym temacie. Musiałbym na łeb upaść, żeby zaryzykować teraz przewalutowanie wszystkich oszczędności ale fajnie jakby jakiś procent już powoli się gromadził
@DeoLawson: powiedz mi jeszcze jak wyglądają w boś te limity wpłat czy to pilnuje jakoś system? i czy mogę wyczerpać tegoroczny limit i wpłaćić teraz całość ale zacząć tym inwestować np w styczniu?