Wpis z mikrobloga

Mam kilka pytań.


@Ziemniak_z_piwnicy: to je zadaj - jak zadasz publicznie, to się wypowie (może) kilku, dostaniesz kilka odpowiedzi - które nawet jak będą sprzeczne - to mogą zostać zweryfikowane przez pozostałych...
A poza tym - w przyszłości ktoś z podobnymi pytaniami znajdzie sobie odpowiedź w google, a nie będzie zadawał tak samo podchody i poszukiwania...
Dobra, bo ja debil napisałem ten post. Główne moje pytanie:

Dom parterowy, strop monolityczny - żelbet.
Przewody do oświetlenia w suficie, jak je puszczać? Cała instalację będę robił podłoga, każdy pokoju dwa obwody, zasilanie jeden i oświetlenie dwa.
1. Żeby doprowadzić kable do żyrandola, będę wychodził do gniazdka a potem w stronę sufitu i czy:
- bruzdować w suficie rower i do lampy czy przebić się na strych a potem drugi otwór
Dom parterowy, strop monolityczny - żelbet.

Większe znaczenie tu może mieć "jakie ściany" - bo od tego zależy trochę wygoda przepuszczania przewodów tu i tam...

Przewody do oświetlenia w suficie, jak je puszczać?

Ale jaki ten sufit? W sensie na ten żelbetowy strop coś dajesz czy zostawiasz "beton tehcniczny taki industrial"? Jak tylko tynk to nie bruzdować sufitu (bo zawsze to źle się kończy, zawsze coś będzie widać itd) tylko przebijać się
Ściany solbet 600

@hrumque:
Sufit tynkowany, tynk gipsowy
Dostęp ma sufit mam bardzo dobry, tylko nie mam za bardzo pomysłu jak przebić się przy ścianie w górę na strych, bo robiąc to od strony strychu mogę trafić na ścianę, dwa to zbrojenie którego jest w #!$%@?.

Będą robił rolety, więc tak rolety na osobnym obwodzie, plus: mikrofala, piekarnik, lodówka, pralka i suszarka na osobnym. W garażu jeszcze złącze siłowe ale to
@Ziemniak_z_piwnicy:

Sufit tynkowany, tynk gipsowy

Dostęp ma sufit mam bardzo dobry, tylko nie mam za bardzo pomysłu jak przebić się przy ścianie w górę na strych, bo robiąc to od strony strychu mogę trafić na ścianę, dwa to zbrojenie którego jest w #!$%@?.

Napisałeś, że instalacje robisz podłogą, zakładam że na parterze. Podłogą na strychu będzie coś jeszcze szło, oprócz oświetlenia na parterze? Bo jak nie to ja chyba bym bruzdował.
tylko dać DOBRE cat5e ekranowane


@hrumque: Generalnie ze wszystkim się zgodzę co pisałeś, jednak tutaj wpadka według mnie. Ekranowane przewody mogą zrobić wiele problemów jeśli źle podłączysz ekranowanie w urządzeniach końcowych. To raz. Dwa dziś standardem jest raczej cat 6a, a nie 5e.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@leesiuu: co do ekranowania - ja mam taką politykę, że daje ekranowane, wszystkie do ekranowanego i uziemionego patchpanelu, ale same gniazdka na zakończeniu kabla już nieekranowane (lub bez podłączenia ekranu z kabla) - by w tym miejscu przerwac ew pętlę masy. Wtedy obojętnie co klient do gniazda wepnie...
Można też dać gniazdka ekranowane a używać patchcordow końcowych bez ekranu - ale to nigdy nie wiadomo co kto przyniesie i podłączyć za