Wpis z mikrobloga

Usiłuje zrozumieć w jaki sposób jest powiązany ze sobą "stały pobyt zagranicą" a rezydencja podatkowa #prawo . Stały pobyt jest tożsamy z ubieganiem się o obywatelstwo oraz koniecznością przeniesienia jdg do kraju docelowego? Czy mogę złożyć wniosek o pobyt stały w jakimś kraju, a firmę mieć w PL i dalej się tylko tutaj rozliczać z podatków?
Oczywiscie chodzi mi o uniknięcie #obowiazkowecwiczeniawojskowe ale zastanawiam się czy faktycznie muszę się zrzec obywatelstwa, aby mnie nie ciągali po poligonie
#programista15k
  • 7
@wafel93: Pomieszałeś ze sobą stały pobyt za granicą w rozumiemiu polskiej ustawy i stały pobyt przyznawany przez inne państwo, to dwie zupełnie różne kategorie. Do tego wplotłeś w to rezydencję podatkową.
1. Ćwiczeniom nie podlegasz, jeśli stale przebywasz za granicą od co najmniej 2 lat, nie musisz mieć do tego przyznanego prawa stałego pobytu w tamtym kraju (w państwach UE w ogóle go przecież nie potrzebujesz).
2. Nie widzę możliwości, byś
@chemik_kieszyk: a jak się ma przebywanie za granicą od ponad 2 lat względem prowadzenia JDG w PL? Co to oznacza w ogóle przebywanie za granicą w rozumieniu prawnym tutaj? Że jestem wymeldowany i latam po świecie, a urząd PL nie ma pojęcia gdzie mnie w danej chwili poniesie?
@chemik_kieszyk: powiedzmy że spędzam po 3 miesiące w roku w 4 różnych krajach gdzie pracuję zdalnie w hotelach siedząc na wizach turystycznych (czysta teoria ( ͡° ͜ʖ ͡°) no i te kraje mają na ten proceder w 99% przypadków #!$%@?). Nigdzie nie spędzam 6 miesięcy, czyli zmiana rezydencji podatkowej chyba nie zachodzi i domyślnie zostaje w Polsce. Mogę być wymeldowany, zgłosić stały wyjazd i dalej prowadzić w