Wpis z mikrobloga

Niedawno wróciłem z Haiti, gdzie szukałem Polonii. W 1802 i 1803 roku Napoleon wysłał tam do walki z powstańcami ponad 5 tysięcy Polaków. Haiti było wtedy francuską kolonią, w której niewolnicy i Mulaci wszczęli rewolucję. W trakcie walk wielu Polaków przeszło na stronę powstańców, zauważając, że Haitańczycy walczą o to, o co chcieli walczyć Polacy - o wolność i niepodległość. Gdy powstańcy wygrali rewolucję i ogłosili niepodległość, pozwolili zostać na wyspie wszystkim Polakom, nawet tym, którzy do końca walczyli po stronie Francji. W ten oto sposób polska krew rozlała się po Haiti. Chciałem dotrzeć do miejsc, w których przeszło dwieście lat temu osiedlili się Polacy.

Cała podróż była niesamowicie karkołomna. Haiti, po trzęsieniu ziemi w 2010 roku, jest państwem upadłym. W dodatku ogromna bieda, przestępczość i korupcja aparatu państwowego powoduje, że z każdym rokiem sytuacja na Haiti pogarsza się. W lipcu 2021 roku nieznani sprawcy zamordowali prezydenta Haiti, a miesiąc później przez kraj przeszło kolejne, potężne trzęsienie ziemi, które pogrążyło kraj w anarchii. Aparat państwowy działa szczątkowo, do władzy próbują dojść dwie zwalczające się mafie. Kraj trawi wojna domowa.

Przez zabójstwo prezydenta i walki w stolicy dwukrotnie przekładałem wyjazd do Haiti. W końcu jednak udało się. Poleciałem do Dominikany, wsiadłem w jedynego busa i pojechałem do Haiti. Niedługo później ten sam autokar został napadnięty, a mafia porwała z niego siedem osób. Haitańskie granice zostały zamknięte. A ja zdałem sobie sprawę, jak nieodpowiedzialne było przyjechanie tutaj.

Z przeprosinami za zwłokę, publikuję pierwsze video z Haiti! Zapraszam do wykopywania znaleziska: Polonia na Haiti

#gruparatowaniapoziomu #historia #podroze #podrozemateoaka #ciekawostki #podrozujzwykopem #haiti
mateoaka - Niedawno wróciłem z Haiti, gdzie szukałem Polonii. W 1802 i 1803 roku Napo...

źródło: comment_1671126113spfLktObxCRvyem31yl8nn.jpg

Pobierz
  • 36