Wpis z mikrobloga

Słuchajcie, powiem szczerze że nigdy nie interesowałem się tą sprawą i w sumie dalej mnie nurtuje jak to się dzieje , że nie które przestępstwa są sprawą ogólnopolską, a inne przemijają nie zauważone i umorzone.
Pamiętam np. jak za dzieciaka w sąsiedniej wsi chłopak zaginął podczas swoich 18 urodzin, na działce koło rzeki gdzie świętował z kolegami. Nie minął rok i sprawa umarła, pewnie jak wiele podobnych.
A tutaj 12 lat i co jakiś czas jakieś nowe powikłania w śledztwie i emocjonowanie się ludzi sprawą dziewczyny, która póki co zaginęła, tak jak dziesiątki ludzi w tym kraju każdego roku.
Czy może mamy tak niski poziom przestępczości, że takie sprawy zasługują na medialną otoczkę bo są rzadkością?
#iwonawieczorek
  • 20
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bdg-bro: pewnie zależy od mediów, jedną sprawie nadadzą rozgłosu, innej nie, czysty przypadek.
Faktem jest że przez sprawę I.W. inne sprawy z tamtego okresu były w jej cieniu i nie zostały rozwiązane. Choćby sprawa Patryka Palczyńskiego i jego rzekomego samobójstwa.
@bdg-bro: @kezu5osiem100: @dizel81:

Ta sprawa jest chyba najbardziej tajemnicza i wielowątkowa ze wszystkich zaginięć. Znacie podobny przypadek z ostatnich 20-30 lat biorąc pod uwagę te dwa kryteria? Dodajcie do tego determinację matki zaginionej oraz atencyjność Rutkowskiego i macie odpowiedź dlaczego ta sprawa stała się aż tak medialna.

Porównywalna jest chyba tylko sprawa zaginięcia Bogdańskich (która również była długo grzana w mediach).
@bdg-bro Jest pewien termin na to.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Missing_white_woman_syndrome

Kilka okoliczności składa się na to, że sprawa staje się mocno medialna. Myślę, że w medialności znaczenie ma też to, że np. istnieje kawałek jakiegoś nagrania chwilę przed zaginięciem, itp. Jak ktoś po prostu wyszedł z domu i zniknął to nie jest to, brzydko mówiąc, tak fascynujące jak sprawy gdzie mamy jakiś ostatni ślad, który daje przestrzeń na snucie teorii - patrz Iwona albo Ewa
@Svoher: @TrollingMasterNinja: googlowałem przed chwilą, aby sobie przypomnieć ale teraz sobie przypomniałem że wtedy internet miała garstka ludzi na impulsy, i raczej nie miała go wtedy lokalna redakcja( ͡° ͜ʖ ͡°) To zaginięcie miało miejsce latem, co tydzień w lokalnej prasie o tym czytałem. Byli też nurkowie, ale ciała nie znaleźli. W związku z tym pojawiło się uzasadnienie, że pojawili się zbyt późno, więc pewnie nurt
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bdg-bro: nikt tego nie wie dlaczego tak jest, tak jak pisałem wszystko się rozbija zainteresowaniem mediów, to media decydują którą sprawę rozdmuchać, a którą nie.
Nie doszukiwałbym się w tym jakiejś większej logiki
@falden: mnie w sumie bardziej elektryzują takie sprawy jak śmierć ks. Popiełuszki, Marka Papały, Olewnika, samobójstwo Leppera (btw. z niewielu moich pobytów w Warszawie, akurat przejeżdżałem obok jego biura i widziałem dużo pojazdów na sygnałach, dopiero słuchając wiadomości w TV zdałem sobie sprawę , że to jest to samo miejsce. Nocowałem kilka ulic dalej ). Zdaję sobie sprawę, że wielu orbiterów przy tych tragediach chce się wybić, ale nie które relacje
@TrollingMasterNinja: mam Ciotkę w tej miejscowości, zagadam w styczniu co pamięta z tej sprawy. Ciało raczej się nie znalazło, moje szare komórki odpowiedzialne za pamięć coś mi trzeszczą o tym, że chyba po roku albo 2 latach była wzmianka w lokalnej prasie, że śledztwo zostało umorzone lub zakończone ze względu na brak dalszych postąpień w sprawie (czy jakoś tak). Jak pisałem wyżej, to było ponad. 20 lat temu.
@bdg-bro: Sprawy które wymieniłeś to nie są zaginięcia (ewentualnie ten Olewnik łapie się tą kategorię, ale tam jednak wiemy, że to było porwanie i znaleziono ostatecznie ciało).
@falden: bardziej mi chodzi o głośne sprawy, w których prowadzenie śledztwa uchyla jakieś zaniedbania wewnątrz aparatu państwa, a czasami celowe bezwgledne działanie wbrew prawu w imię podejrzanych interesów.
Albo jak ktoś po prostu wkłada kij w mrowisko i psuje wcześniej uzgodniony porządek i ustalenia ze śledztwa( ͡° ͜ʖ ͡°)
@bdg-bro: Sprawa zrobiła się skomplikowana bo zaginiona miała od groma znajomych i kręciła się po chętnie uczęszczanych barach oraz zaginęła w środku miasta, więc co chwila wychodziły jakieś pozorne powiązania między nią a kimś z tych 200-300 osób w okolicy tego dnia. Na dodatek wieku szczegółów nie dało się sprawdzić więc są miejsca do nieustannego snucia spekulacji.
Gdyby w przypadku tego chłopaka zamiast przypuszczenia, że po pijaku wpadł do wody, jakiś