Wpis z mikrobloga

Elo Mircy. Od wczoraj używam nawilżacza powietrza Smartmi Evaporative Humidifier 2. W okresie grzewczym wilgotność według czujnika Xiaomi oscylowała wokół 30-35%. Uruchomiłem go na noc na najniższym trybie, podniósł wilgotność według tego zewnętrznego czujnika do 48% i efektem ubocznym jest całe zaparowane okno i skraplająca się z niego woda. Jak tego uniknąć? Czy położenie nawilżacza blisko okna (i grzejnika) jest błędem i potencjalnym powodem tego? Okno było zasłonięte roletami dzień-noc oraz zasłoną. A może bliskość oczyszczacza jest problemem? Albo jedno i drugie? #nawilzacz #nawilzaczpowietrza #oczyszczaczpowietrza #xiaomi #smartmi #smarthome #pytanie #pytaniedoeksperta
Pobierz logixdev - Elo Mircy. Od wczoraj używam nawilżacza powietrza Smartmi Evaporative Humi...
źródło: comment_1671006616rOc21US1x7jmxWDayQAc2S.jpg
  • 22
@logixdev: jak stawiasz nawilżacz przy kaloryferze to stoi w najcieplejszym miejscu pokoju i jak mierzy poziom wilgotności to ma zaburzony pomiar, bo wilgotność zależy od temperatury powietrza. Mniej wody się "zmieści" w powietrzu o temp. 20 stopni niż 23. Tak naprawdę mogło być w pokoju wilgotniej niż te 48%. No i jak reszta mówi, rolety.
Ja u siebie jak ustawiam na 50-60% to okna raczej nie parują.
@logixdev: całe ustawienie zimą trójkąta wilgotność-temperatura-świeże powietrze wymaga także rozszczelnieniem okien. Jeżeli chcesz mieć powietrze w dobrej wilgotności i temperaturze, to musisz trochę rozszczelnić okna, żeby wilgoć miała ujście i powietrze się przemieszczało. I zgadza się, że to trochę głupiego robota, bo przecież ciepło ucieka, ale bez tego masz albo suche powietrze(czyli nie nawilżasz wystarczająco), albo wode na szybach i grzyba w rogach(czyli nie masz ruchu powietrza w mieszkaniu)
@Adolf_HODLer: to jest nieprawda, oczyszczacz nie oczyści powietrza z wilgoci. Nawet jeżeli filtry trochę zyskają masy z wody, to i tak będą spełniały swoją funkcję, a powietrze będzie dalej nawilżone, nie mówimy tu o mgle tylko 50% wilgotności. Nie wiem jak by to wyglądało w przypadku nawilżacza ultradźwiękowego, tam te cząsteczki wody są dużo większe większe i może faktycznie jeśli by zostawały na filtrze, to ograniczyłoby to wydajność nawilżania, ale po
I zgadza się, że to trochę głupiego robota, bo przecież ciepło ucieka, ale bez tego masz albo suche powietrze(czyli nie nawilżasz wystarczająco), albo wode na szybach i grzyba w rogach(czyli nie masz ruchu powietrza w mieszkaniu)

@Brzozaa: i tutaj cały na biało wchodzi rekuperator. Tylko trzeba o nim pomyśleć już na etapie planowania budowania domu. A jeżeli chodzi o mieszkania to lipa. Nie słyszałem o deweloperze, który budowałby bloki z wentylacją