Wpis z mikrobloga

Witam, jak to jest z tym zmęczeniem układu nerwowego? Co bardziej męczy układ nerwowy - trening na obciążeniach submaksymalnych w zakresie 1-3 czy może trening z mniejszym obciążeniem ale w zakresie 8-12 (zakładamy, że jedno powtórzenie w zapasie będzie). W książce “The Charlie Francis Training System” zawarte są informacje, że największym stresorem dla układu nerwowego są duże ciężary w niskich zakresach powtórzeń czy chociaż by sprinty z maksymalną intensywnością.

Natomiast Chris Beardsley napisał:
"Zmęczenie OUN często pojawia się podczas serii treningu siłowego. Obejmuje zmiany w mózgu i rdzeniu kręgowym, które zmniejszają ilość siły wytwarzanej przez mięsień, poprzez zmniejszenie rekrutacji jednostek motorycznych (i szybkości ich przewodzenia). Zmęczenie OUN jest większe podczas treningu z lżejszymi obciążeniami w porównaniu z treningiem o większych obciążeniach ze względu na bardziej wyraźne odczucia zmęczenia spowodowane gromadzeniem się metabolitów. Podobne zmęczenie OUN jest większe podczas treningu z krótszymi czasami odpoczynku w porównaniu do treningu z długimi czasami przerwy ze względu na większą aktywność układu sercowo-naczyniowego."

To jak to jest wkońcu? Podaje przykład: Mamy dwóch identycznych gości. Taka sama praca, stres, jedzenie itp. Jedyna różnica to trening siłowy. Jeden wykonuje trening w zakresie niskich powtórzeń a drugi w wysokich. Jak w perspektywie długofalowym odbije się to na ich układzie nerwowym np. w okresie pół roku. Który z nich szybciej zajedzie swój układ nerwowy? Wołam ekspertów: @Kasahara @IntruderXXL @DywanTv

#mikrokoksy #silownia #trening #mirkokoksy
  • 19
@vindor: moje podejście:

We got a question about the central nervous system, my favorite question of all time. Actually, it’s not a question, it’s just a guy talkin' shit. And, I know I probably should never respond to these, but I can't help myself. The old wrestler inside of me wants to respond to a lot of these things. Anyway, this guy, in a not-so-very-nice way, says how I'm an idiot.
@Kasahara: ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

Niestety potrzebuje podkładki do jakiegoś badania naukowego bo dyskutowałem na ten temat z jednym z ziomków na siłowni. Zawsze mi wpajali, że te niskie powtórzenia najbardziej #!$%@?ą układ nerwowy a kolega twierdzi inaczej i trzeba to rozstrzygnąć raz na zawsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@vindor: #!$%@?ąc od tego, że wiele osób nawet nigdy nie zbliży się od takiego poziomu intensywności, żeby mieć zajazd CUN, to nie jest to taka prosta kwestia, bo to proces, który potrzebuje kilku jednostek treningowych na przestrzeni czasu. Robiąc codziennie amrapy do upadku przetyrasz się podobnie, jak robiąc ciężkie jedynki, albo i nie... Wszystko zależy od adaptacji organizmu.
@DywanTv: tylko u Ciebie te amrapy to był upadek mięśniowy, czy po
@vindor: To bardzo złożone pytanie. Po pierwsze trzeba określić czym jest "zajechanie układu nerwowego". W badaniach najczęściej zmęczenie centralnego układu nerwowego (CUN) jest definiowane przez to, że mniej impulsów nerwowych z mózgu dopływa do mięśni podczas maksymalnego napięcia. I wtedy najczęściej wychodzi, że trening siłowy jest w stanie "zajechać układ nerwowy" maksymalnie na kilka minut i to właśnie przy bardzo dużej ilości powtórzeń, albo krótkich przerwach. Czyli to zmęczenie nie ma
@vindor: Bardzo ciekawe pytanie, na które nauka nie ma odpowiedzi :) Tak jak i na wiele innych równie ciekawych pytań.
Dlatego w tak dużym stopniu właściwy trening to bardziej sztuka niż nauka.

Co bardziej męczy układ nerwowy - trening na obciążeniach submaksymalnych w zakresie 1-3 czy może trening z mniejszym obciążeniem ale w zakresie 8-12 (zakładamy, że jedno powtórzenie w zapasie będzie)


Ani to ani to jeżeli jesteśmy daleko od prawdziwego
@Poemat @Kasahara @IntruderXXL @Saprofit: jak w moim planie z każdym tygodniem rośnie ciężar spadaja powtórzenia rosną serię i zaczynam mieć problemy ze snem to już obiam zmęczenia układu nerwowego czy coś w tym stylu? Bo po treningu mam problem ze snem budzę się po 4h i walam się po łóżku a w dni bez siłowni śpię bez problemu
@DywanTv: trenuje zazwyczaj rano ale nie ważne o której jest trening zasypiam bez problemu budzę się po 4-5h snu. Nie biorę żadnych przedreningowek pije jedna kawę rano po przebudzeniu chodzę spać zazwyczaj o 21 jak mam wolne nastepny dzień coś koło 23. Zawsze miałem problemy ze snem ale nie takie jak po ciężkim treningu