Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#wojsko #pieklomezczyzn #dyskryminacjamezczyzn #armia #polska #rosja #wojna

W związku z #obowiazkowecwiczeniawojskowe chciałbym anonimowo przypomnieć, że wszystko zostało już wyjaśnione ponad 90 lat temu.

Julian Tuwim
Do prostego człowieka

Gdy znów do murów klajstrem świeżym
Przylepiać zaczną obwieszczenia,
Gdy "do ludności", "do żołnierzy"
Na alarm czarny druk uderzy
I byle drab, i byle szczeniak
W odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
Że trzeba iść i z armat walić,
Mordować, grabić, truć i palić;
Gdy zaczną na tysięczną modłę
Ojczyznę szarpać deklinacją
I łudzić kolorowym godłem,
I judzić "historyczną racją",
O piędzi, chwale i rubieży,
O ojcach, dziadach i sztandarach,
O bohaterach i ofiarach;
Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin
Pobłogosławić twój karabin,
Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,
Że za ojczyznę - bić się trzeba;
Kiedy rozścierwi się, rozchami
Wrzask liter pierwszych stron dzienników,
A stado dzikich bab - kwiatami
Obrzucać zacznie "żołnierzyków". -
- O, przyjacielu nieuczony,
Mój bliźni z tej czy innej ziemi!
Wiedz, że na trwogę biją w dzwony
Króle z pannami brzuchatemi;
Wiedz, że to bujda, granda zwykła,
Gdy ci wołają: "Broń na ramię!",
Że im gdzieś nafta z ziemi sikła
I obrodziła dolarami;
Że coś im w bankach nie sztymuje,
Że gdzieś zwęszyli kasy pełne
Lub upatrzyły tłuste szuje
Cło jakieś grubsze na bawełnę.
Rżnij karabinem w bruk ulicy!
Twoja jest krew, a ich jest nafta!
I od stolicy do stolicy
Zawołaj broniąc swej krwawicy:
"Bujać - to my, panowie szlachta!"

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63964e8d7a12ddf16483ecc8
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Przekaż darowiznę
  • 15
@Filipterka25: a to dziwne, bo akurat z czytania wiersza wprost właśnie wynika to czemu w wyjaśnieniu zaprzeczył, czyli jakiekolwiek bicie się za jakikolwiek kraj jest naiwne i głupie. Być może ważniejszy jest kontekst w jakim to pisał (np. jakiś tomik) ale nie kojarzę.
@vejnn Oho, od razu widać kto miał problem z interpretacją wierszy na maturze... Przecież cały wiersz odnosi się do wojny rozpoczętej w imię "wyższych celów" (wersja dla prostych ludzi), a podmiot liryczny każe zastanowić się nad możliwymi przyczynami - w tym głównie zyskami finansowymi klasy wyższej, która wojnę chce wywołać. Nie ma tam słowa o obronie granic, walce o ojczyznę czy ochronie najbliższych - więc zrozumiałe jest, że autor NIE mówi o
@matka_ziemniakow
Zdaje się, że cały sztab WP złożony z ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH KTÓRZY SKŁADALI PRZYSIĘGĘ spierniczył z kraju 18.09.1939 więc twój argument jest inwalidą.

Tak samo jak ten o "wojnie obronnej". Nauki wojskoznawcze nie przewidują pojęcia taktyki czy strategii "wojny obronnej". To pojęcie powstało za sprawą dziennikarzy. Wojna X jest "obronną" dla jednej strony i "atakującą" dla drugiej? Nie. W historiozofii mówi się o agresorze i terytorium napadniętym.
Obrona terytorium z punktu widzenia
OP: @Filipterka25: Jestem w stanie sobie bez problemu wyobrazić sytuację, w której autor wywołał skandal wśród niewykształconej biedoty żyjącej mrzonkami o państwie, więc musiał odsunąć od siebie wściekły motłoch. Pozostaje nam opierać się na tekście wiersza.

A co wściekły motłoch jest w stanie zrobić w imię walki o coś co w ich mniemaniu jest "wolnością" widzę codziennie, bo jestem ze śląska, który 100 lat temu w pokojowym referendum na z
@matka_ziemniakow: typowy wykopek, przyznałem się że z tekstu wprost to DLA MNIE nie wynika, ale od razu przyleciał ktoś kto musi w pierwszym zdaniu wjechać ad personam, nie musiałem długo czekać XDD
Czy ukraińska rakieta która spadła na polski ciągnik zabiła dwóch postronnych ludzi w ramach obrony? Te HIMARSy którymi dziś ukraińcy strzelali na terytorium kacapów to w ramach bezpośredniej obrony?


@wojtoon: Tak i tak.

Pierwsze - awaria antypocisku który miał strącić rakietę.

Drugie - niszczenie zaplecza okupanta.

Ja #!$%@?ę, wy się jakoś postarajcie z tą waszą propagandą.