Wpis z mikrobloga

Hej, mam działalność na ryczałcie, planuje zakupić samochód który jest sprzedawany na fakture vat 23%, powiecie mi czy o czymś zapomniałem w moich obliczeniach lub powinien jeszcze o czymś wiedzieć?

1. Kupuje samochód za:

Cena netto (dla uproszczenia): 100 000zł
Cena brutto: 123 000zł
Cena po odliczeniu 50% vat: 111 500zł

2. Następnie wprowadzam samochód jako środek trwały. Amortyzacja mnie nie interesuje bo ryczałt, za to mogę odliczać 50% vatu od kupionych części/usług/paliwa

3. Po jakimś czasie (mniej niż 5 lat) chce samochód sprzedać, za 80% wartości netto zakupu
Opcja I:
Sprzedaje samochód na fakture vat za 80 000zł netto, wiec wystawiam fakturę na 98 400zł brutto i płace podatek dochodowy 3% od kwoty netto czyli 2 400zł

Opcja II:
Przepisuje na członka rodziny w grupie 0 i sprzedaje po sześciu miesiącach bez żadnego podatku (lub wcześniej ale to tam zależnie od osoby obdarowanej i będzie to według skali)

#jdg #ksiegowosc #podatki
  • 4
Przepisuje na członka rodziny w grupie 0 i sprzedaje po sześciu miesiącach bez żadnego podatku (lub wcześniej ale to tam zależnie od osoby obdarowanej i będzie to według skali)


@wyinwidualizowany: to było dawniej, teraz już tego nie ma w przepisach
Opcja II:

Przepisuje na członka rodziny w grupie 0 i sprzedaje po sześciu miesiącach bez żadnego podatku (lub wcześniej ale to tam zależnie od osoby obdarowanej i będzie to według skali)


@wyinwidualizowany: VAT od darowizny + jak kasa wróci do ciebie to spokojnie cię uwalą.