Wpis z mikrobloga

#perfumy
Natknąłem się dzisiaj na raport UOKiK z kontroli rynku kosmetyków. Moją uwagę zwróciła informacja, że znaleźli Joop Homme EdT z zabronionym składnikiem w składzie.
Czy jest się czym martwić? Nie wiem - nie znam się. Wrzucam to jako ciekawostkę i zachętę do zgłębienia tematu jeśli was zainteresuje.
Z jednej strony IFRA cały czas zakazuje jakich składników po wielu latach ich obecności na rynku, bo mogą uczulać i może to jest też taki przypadek.
Z drugiej strony Lyral (o tym składniku mowa) został u nas zabroniony w kosmetykach 23.08.2019 i czas na jego wycofanie to były 2 lata (do 23.08.2021). Do tego UOKiK nie znalazł tego Joopa w jakiejś małej perfumerii w Pcimiu Dolnym, tylko w sieciówce drogerii Super-Pharm w Warszawie, gdzie można by się spodziewać, że towar nie leży niesprzedany przez 3 lata.
Do tego z jakichś 600 przebadanych kosmetyków (na oko; linki do dokładnej listy w linku) tylko 9 to były perfumy i to jedynie w u dwóch sprzedawców. Ciekawe jaka byłaby skala nieprawidłowości, gdyby podobne badanie przeprowadzić na większej próbie. Czy to akurat pojedynczy traf, czy większy problem?

https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=19124
Derrin - #perfumy
Natknąłem się dzisiaj na raport UOKiK z kontroli rynku kosmetyków....

źródło: comment_1670589801M0xMxtH1bdklfPXtCBPMTI.jpg

Pobierz
  • 7
@eric2kretek: Warto jednak sięgać do danych naukowych. HICC uczula 2.7% populacji Europy. Dodatkowo na niekorzyść HICC jest to, że jest aldehydem silnie lipofilowy przez co łatwo przenika przez barierę skóry. Jeżeli sam w sobie nie powoduje u konkretnych osób uczuleń to może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień spowodowanych innymi składnikami.
Warto też zaznaczyć, że tego typu testy (tak zwane patch tests) robi się zwykle na wewnętrznej stronie ramienia i plecach, gdzie skóra