Wpis z mikrobloga

Może mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć jak działa fundusz hedgeowany do na przykład euro skupujący sp500? Chodzi mi bardziej o techniczną część. Jak skupuje on akcje amerykanskie w ten sposób, że niby nie tracimy jeśli hipotetycznie 1$ = 20€
#etf #inwestowanie #ekonomia
  • 7
@3k1m: razem z pozycją kupna walorów stawiasz na tą samą kwotę na rynku kontraktowym USD EUR. Wtedy jak na różnicy kursowej jeden walor traci to drugi tyle samo zyskuje zerując strzale lub zysk z różnicy kursowej. Jedyna strata to koszt utrzymania kontraktu co jest widoczne w nieco wyższym TER takiego etfa
@3k1m: Tak, ale to wszystko robi zarządca ETF. Na tym właśnie polega hedge który sam sobie też możesz zrobić - kupić etf nominowany w euro i postawić na kurs euro/pln tak by mieć niezależność od kursu pln/euro.
@Xianth2: Zgoda, tylko jakoś nie chce mi się wierzyć, że fundusz połowę kasy trzyma w akcjach/obligach, a połowę w kontraktach na parę walutową. To chyba jakoś inaczej działa.
@Candy: nie no, nie rozumiesz istoty instrumentu finansowego jakim jest kontrakt. Nikt nie trzyma 50% kapitału jako zabezpieczenie walutowe, bliżej 0.1-1%. Kontrakt działa tak:
Umawiam się z rynkiem, że za rok euro będzie kosztowało 5zł. Ilość w kontrakcie to np 1 lot czyli 100k euro. Koszt takiego kontraktu (umowy) to 2zł. Na koniec kontrakt jest rozliczany i poza tym 2zł płacę różnicę między kursem rzeczywistym a założonym i kontrakt wygasa -