Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki, mam dylemat. Rozważam przebranzowanie na konsultanta SAP.

Na pewno na dzień dobry wiązać się to będzie z dużym spadkiem wynagrodzenia, bo w obecnej pracy zarabiam ok. 9k na rękę. Pytanie czy warto? Co do samego przedmiotu pracy i rozwoju to SAP wydaje mi się dużo bardziej ciekawy i przyszłościowy i po prostu mnie tak ciągnie. Pytanie natomiast jak długo zajęłoby dojście do obecnego poziomu wynagrodzenia? Są to bardziej 3-4 lata czy po dwóch już można starać się o podobne stawki? No i na jakie stawki można liczyć na start (celować będę w duże firmy consultingowe). Ofert z widełkami jak na lekarstwo i nie wiem czy mogę je traktować jako realny benchmark.

Za wszelkie podpowiedzi/sugestie/opis własnych doświadczeń z góry dzięki!

#sap #consulting #abap #it
  • 14
@kosmoniesporczak Zależy z czego się przebranżawiasz, jak jesteś związany z sapem na swoim aktualnym stanowisku. Jeśli wniesiesz jakąś wiedzę biznesową to po poduczeniu się sapa wciąż możesz być lepszym kandydatem niż typowy nowicjusz. Nie dam odpowiedzi w latach bo za dużo niewiadomych, ale jak jesteś ogarnięty i to cię kręci to wyjdziesz na swoje. Imho w sapie konkurencja nie jest jakaś szalona. Jak ci się nie pali to polecam zatrudnic się gdzieś
@Finchie: wlaśnie wiedzę biznesową mam sporą, pozyskiwana głównie na projektach naprawdę dużych międzynarodowych grup, bo to de facto warunkuje specyfika mojego obecnego zawodu. Myślę, że w module finansowym mogłaby to być fajna podstawa do budowania czegoś wiecej. Doświadczenie z SAPem zaczyna i kończy się na byciu key userem przy implementacji jednej funkcjonalności.

No nic, dzięki za odpowiedź i będę dalej kminić!
@Finchie: ekspert modulu aka wprowadzacz danych do systemu i konfigurowania go z poziomu gotowych dla userow rzeczy raczej nie zarobi 9k na reke chyba ze jesr jakims menagerem dzialu. I to nie konsultant

No chyba ze inflacja tak zagalopowala ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@peoplearestrange zapomniałeś że ludzie się uczą i szkolą pomiędzy jednym i drugim jest sporo pracy. Sorry ale wprowadzacz danych czy przeglądacz raportów to nie to co miałam na myśli mówiąc o wiedzy biznesowej.
@Finchie: sama wiedza jak stworzyc przykladowo material niewiele mu da - pracowalem kiedys jako key user, to mi gosciu z pewnej firmy (dzis EY ( ͡° ͜ʖ ͡°)) powiedzial, ze to ze umiem tworzyc i konfigurowac rzeczy z perspektywy usera nie daje zadnego handicapu w rekrutacji na konsultanta. Juz lepiej sie porzadnie SQL nauczyc. Moze dlatego ze aplikowalem na konsultanta SAP BI/BW, idk
@Zashi: UoP. Co do wiedzy biznesowej to okresliłabym ją jako znajomość i rozumienie transakcji i procesów biznesowych. Z tym, że wydaje mi się, że ta wiedza może być argumentem, który działa na moją korzyść przy późniejszych negocjacjach wynagrodzenia, a nie na wejście (bo na wejściu sam SAP czyli core pracy to dla mnie coś nowego). SQL też zaczęłam się uczyć, narazie oczywiście podstawy, ale podoba mi się.
@Zashi: tak, chociaż nie jest to duży procent mojej pracy. Brałam udział w testach i implementacji jednej funkcjonalności i zostałam tam key userem (+ w niedalekiej przyszłości mam szkolić innych jak korzystać z tych funkcji).

Co do wynagrodzenia to bardzo ciekawe co piszesz. Na nofluffjobs wisi np. ogłoszenie na juniora z przedziałem 7,5k - 10k więc myślałam, że dynamika wzrostu jest później proporcjonalna do startu.

Mam też w bliskim otoczeniu młodą
Mogę podpytać jaką masz rolę i jak długo jesteś związany z SAPem?


@kosmoniesporczak: Ja jestem deweloperem, tak że od innej strony trochę. Dwa miesiące temu rozpoczął się dziewiąty rok mojej pracy z SAP-ie.

Czy da się mieć dużą pensję szybko? Tak, da się. Ale nie dotyczy to większości ludzi.
@kosmoniesporczak: Hej, zacznij od innego systemu, brak znajomosci SAP-a spowoduje to co ktoś tutaj pisał, mocny spadek z wynagrodzeniem. Według mnie u innych dużych dostawców w ciągu 2ch lat jesteś w stanie dojść do 9k netto. Jeśli jesteś oczywiście kumaty i pytanie jaki moduł wybierzesz. Teraz jest duży problem z dobrymi konsultantami więc wszyscy na bierząco prowadzą rekrutacje. Jak coś pisz na priv postaram Ci się pomóc. na myERP.pl mamy jakieś
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kosmoniesporczak:
Przebranżowilem sie na konsultanta z key usera w zeszłym roku. Po pół roku 10k netto na b2b. Ale mam background z Javy + robię jakieś tam abapy. Mała firma wiec duży zakres obowiązków, ale też ogromne chłonięcie wiedzy. + Jako key user robiłem fajne rzeczy w sapie i wdrożyłem ok. 5 projektów (mniejszych bądź większych).
Generalnie strach był, podwyżka wleciała szybko.