Wpis z mikrobloga

Ile trzeba zarabiać na #emigracja w #holandia żeby mieć porównywalny komfort życia jak w PL i jeszcze dobrze zarobić?

Mieszkam w PL w dużym mieście, mam swoje nieklaustrofobiczne mieszkanie, robię w korpo za średnio 9-10k netto + mam spore szanse na awans i dodatkowe 3-4k net, różowa też pracuje i zarabia ok 3-4k net. Odnośnie wydatków to gospodarujemy raczej rozsądnie i wydaje mi się że średnie miesięczne wydatki na rachunki, jedzenie i życie mieścimy w 3k i tak naprawdę mamy wszystko co potrzebujemy.

Wszedłem w kontakt z firmą inzynierską z Holandii, rozmowy wyszły pozytywnie i w czw. mam poznać ofertę, ale wymagana będzie przeprowadzka do NL. Staram się zorientować się w kosztach życia i zrozumieć jaka musiałaby być oferta żeby spokojnie utrzymywać tam 2 pok mieszkanie (region Drenthe), samochód, siebie, żeby różowa też mogła sobie znaleźć jakąś rozsądną robotę, i żeby mieć przynajmniej porównywalny komfort życia i generować więcej siana niż w PL. Główne cele to drugie mieszkanie i przygotowanie się do powiększenia stada.

Odnośnie specyfiki pracy to w korpo w PL luz blus, trochę home office troche biuro, brak problemów, bardzo stabilna branża. W NL firma ok 30-40 osób trochę typu biuro projektowe, niby szykuje się stabilne zapotrzebowanie na pracę, ale z racji rozmiaru są ograniczone mozliwości awansu etc. Jest troche delegacji, nadzoru w terenie, czasem w nocy etc.

Podsuńcie mi coś, kiedyś liczyłem że od pewnego pułapy w PL emigracja już się nie opłaca (tym bardziej do kraju z wysokimi kosztami życia i wysokimi podatkami). Trochę mi się to nie dodaje i zastanawiam się czy to już ten pułap. Będę wdzięczny za jakieś Wasze przemyślenia w tym temacie. Chętnie poznam również Wasze spojrzenie na sprawę w przypadku pojawienia się dziecka i tego czy Holandia to dobre miejsce na zakładanie rodziny.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Reymont:
Największe koszty w Holandii będzie robić mieszkanie/dom w którym docelowo byście chcieli mieszkać. To mały kraj dość gęsto zaludniony z słabą dostępnością mieszkań w większości regionów, więc fajnie mieszkanie około 50-60m2 w dobrej dzielnicy może spokojnie kosztować z opłatami 2-3k€.

Sugerowałbym więc, by najpierw sprawdzić oferty mieszkań w danej miejscowości i jej okolicach by móc oszacować wstępnie koszty z nim związane, następnie doliczyć koszty ubezpieczenia (około 150-200€ za dobre ubezpieczenie na głowę miesięcznie i powyżej pewnych zarobków nie należy się dofinansowanie) oraz podatku samochodowego (od 50-150€ miesięcznie w zależności od auta). Do tego doliczyć koszty jedzenia,chemii, paliwa i innych tego typu rzeczy (średnio około 600-1000€ miesięcznie).

Jak wyliczysz sobie +/- koszty stałe, to na ich podstawie dodajesz ile byś chciał zarabiać by było to bardziej opłacalne niż życie w Polsce i wiesz ile wołać by jak określiłeś "generować więcej siana niż
  • Odpowiedz