Wpis z mikrobloga

Co według Was jest mniej etyczne? (Co wasza #moralnosc mówi na ten temat?)

Chodzi o doniesienie na kolegów/rodzinę, którzy łamią prawo - nie było miejsca w ankiecie by doprecyzować.


#ankieta #badanie #psychologia #filozofia #etyka

Co jest MNIEJ etyczne według Ciebie?

  • Doniesienie na kolegów/rodzinę - przestępców 13.5% (10)
  • ukrywanie przestępcy/zatajanie (koledzy/rodzina) 21.6% (16)
  • Zależy od wymiaru przestępstwa 55.4% (41)
  • je^ać 60 9.5% (7)

Oddanych głosów: 74

  • 9
@Boczq551: Tworzę pole do dyskusji i rozpisywania się na temat swojej moralności

Ja przykładowo prawo daje nad przyjaciół, w przypadku przestępstw które szkodzą drugiej jednostce (np kradzież) nie miałabym problemu z tym, żeby to zgłosić.

no i 50 tysięcy innych zasad, których nie będę tu na razie rozpisywać xD
@Wrrronika: Szkodzenie innym jednostką typu kradzieże, zniszczenie mienia zawsze były i będą hańbione przez społeczeństwo i zawsze będą zgłaszane. Posiadanie, dilerka w mniejszym bądź większym stopniu negowana/wspierana zależne od wieku. Świetnym przykładem jest na to wprowadzenie medycznej marihuany, która daje wiele kontrowersji między użytkownikami wyżej wspomnianej a tych, którzy robią to nielegalnie
@Wrrronika: samo łamanie prawa nic dla mnie nie znaczy, prawo dla mnie nie jest autorytetem żadnym.
jedyne co tu ma znaczenie to jak sam dany czyn oceniam.

co moralniejsze to dla mnie zależy jaki czyn i jego motywacja, czyny zabronione ale bez ofiary (typu ćpanie / dilerka) są dla mnie neutralne moralnie, wiec tu wiadomo, że żadnego donosu.

z ofiarą, tez zależy. Jakby ktoś połamał kogoś winnego mu pieniądze, krzywdzącego jego