Wpis z mikrobloga

Cześć. Na początku roku zacząłem pracę w małej firmie IT w Wielkiej Brytanii jako pomocnik biurowy. Chciałem się tam wkręcić bo nie widziałem innej drogi wejścia do IT. Wcześniej próbowałem samemu się babrać we frontendzie ale nie wychodziło - brak motywacji spowodowany brakiem realnych projektów oraz lekka niechęć do frontendu ("jakieś to wszystko takie nie wiem"). Powiedziałem moim nowym pracodawcom o moich planach na przyszłość i tak się zaczęła moja kariera w IT. Na początku dali mi zadanie codziennego testowania prostych rzeczy. Potem kazali się uczyć podstaw Pythona. Wtedy jeszcze nie wiedziałem o co biega. W sierpniu (po pół roku) zostałem mianowany 'junior DevOps' - za bardzo nie wiedząc na czym ta fucha polega. Po drodze miałem też kilka ciekawych zadań bojowych jak instalowanie ręcznie Gentoo - nie mając pojęcia o Linuksie - szef uznał że to będzie dobra zaprawa. Ostatnio dużo działałem w Prometheusie, ustawianie alertów z Alert Managera i wysyłanie do mniej znanego Pagerduty. Napisałem też prostego playbooka w Ansible i przy okazji poznałem podstawy Terraforma. Aktualna misja to nauka pod AWS Cloud Practitioner i egzamin pewnie za kilka tygodni. Ogólnie podoba mi się to co robię i chcę iść w to dalej. Tutaj moje pytanie do ekspertów - jakie kolejne kursy robić i na jakie zarobki mam szanse np. w sierpniu 2023 (mając roczne doświadczenie) pracując w Polsce?

#devops #pracait #programista15k
  • 13
@apneawykopek: Fajny start miałeś kolego. Znam ludzi, którzy od dawna siedzą w IT i ciężko im było się wbić w polski rynek devops. Wymagania z dupy, widełki z resztą też. Kompletna zielonka z solidnymi podstawami (Linux, jakiś język skryptowy Bash/python i ogólna wiedza o metodologii i infrastrukturze) w pl może liczyć na zarobki rzędu 5-7k na łapę. Myślę, że jak podzialasz trochę na produkcji i złapiesz obycia z Linuxem i kilkoma
@kimikini: Jaki byś polecił? Od razu lecieć w Engineera czy raczej najpierw ten pośredni (associate)?

@rippie: Dzięki za odpowiedź. Trochę mi to rozjaśnia. Najchętniej to podłapałbym jakiś kontrakt zagraniczny, ale totalnie nie wiem gdzie. Niby są te strony z ogłoszeniami ale zawsze coś jest nie tak. Na przykład w UK jest masa pracy zdalnej ale trzeba być w UK - domyślam się że chodzi o sprawy podatkowe i że nie
@peoplearestrange: Teraz mniej więcej rozumiem i dzięki za wyjaśnienie. Ogólnie było ciężko. Zaczynałem od zera kilka razy. Raz udało mi się zainstalować tak że działało, ale nie było połączenia z netem i interfejsu graficznego. Możliwe że brakowało mi jakiegoś pakietu od neta, albo po prostu źle skonfigurowałem. Chciałem się jeszcze z tym szarpać ale zajęło mi to tydzień i pojawiły się inne obowiązki. Myślę że teraz byłoby mi łatwiej. A odnośnie