Wpis z mikrobloga

@studi1221:
Wczoraj dyskutowałem z GPT(https://chat.openai.com/chat) przez ponad 2 godziny o takich tematach jak implementacja CQRS w różnych frameworkach, podpinanie Typescripta pod Reacta, o uniwersum Tolkiena(czemu nie polecieli na orłach, czemu Iluvatar nie ukarał Melkora), uniwersum Elder Scrools(jak Vivec został bogiem), o militariach typu Pantera vs T-34 w II wojnie, czy choćby o tym jakie zawody będą cenione w przyszłości.

Podsumować mogę to tak, GPT to zajebista... wyszukiwarka. Tak, to jest
@studi1221: nie ma żadnego zagrożenia. Fajna wyszukiwarka kodów ze Stack Overflow, ale do realnej pracy się nie nadaje. Próbowałem odtworzyć tym kod jednego najprostszego modułu który ostatnio pisałem (z logiką na 30 linii kodu, szukanie top N) i nie udało się. Wprawdzie podał pierwsze rozwiązanie które by działało, ale miało beznadziejny profil wydajnościowy - użył sortowania. Jak zacząłem mu tłumaczyć że chce aby np. zoptymalizował kod dla małego N < 10
@studi1221: copilot sporo przyśpiesza, a często podpowiada rozwiązania, które nie są oczywiste.
Przydaje się też przy pisaniu dokumentacji. Napisałem całe sekcje w readme naciskając kilka razy tab. Wystarczyło poprawić kilka fraz, aby pasowały do projektu. Idealna angielszczyzna, nieosiągalna dla mnie bez kilku minut self review. Jak znajdę dobry tool, to opinię dlaczego wybrałem architekturę X zamiast Y też wygeneruję z szablonu.

Programiści jeszcze kilka lat popracują, ale inne zawody polegające na
@2564: ORM - Object-Relational Mapping - pozwala tworzyć w bardzo szybki sposób zapytania do bazy danych na podstawie obiektów, IDE - to jest po prostu jakiś program służący do programowania.
@studi1221: zwiększy produktywność, a przez to część ludzi straci prace. Bo skoro jeden dev z AI robi to samo co 3 bez, to po co przepłacać?
Ludzie, którzy to negują albo mają syndrom wyparcia, albo są naiwni (żeby nie powiedzieć głupi). Zeby nie było, nie mówię że stanie się to teraz, czy zaraz, ale szybciej niż się możemy spodziewać.