Vern Schuppan to były australijski kierowca F1, który jedyne z czego zasłynął to nielegalny start w GP Szwecji 1974.

Schuppan podczas swojej kariery reprezentował słaby zespół Ensign i oprócz tego że jeździł gdzieś z tyłu to nie wyróżniał się niczym, do czasu wyścigu na Anderstorp gdzie dopuścił się nietypowego oszustwa.
Do GP Szwecji zostało zgłoszonych 28 kierowców, podczas gdy limit wejść na tym torze był ustanowiony na 26 kierowców, oznaczało to że 2 kierowców pożegna się z weekendem już w sobotę po odpadnięciu w kwalifikacjach. Jednym z nieszczęśliwców został Vern Schuppan, który uzyskał 27 czas.

Mimo tego szansa Australijczyka pojawiła się w niedziele, po tym jak w zespole Franka Willamsa doszło do zamieszania. Samochód Toma Belsø uległ awarii, i nie mógł on wystartować, a że dla Duńczyka był to prawie domowy wyścig, to zespół zamienił samochody i Belsø pojechał w samochodzie swojego partnera Richard Robartsa. Tym samym Robarts został wyeliminowany ze startu w GP, a grid zmniejszył się do 25 samochodów. Sytuacja wykorzystał zespół Ensign i Schuppan, który po cichu dołączył do stawki podczas okrążenia formującego i ustawił się na ostatnim 26 miejscu.
Tor Anderstorp był dość krótki i koniec stawki nie ustawia się na prostej startowej, lecz na ostatniej szykanie, której nie widać zbyt dobrze z wierzy sędziowskiej tuż przed linią startu mety. Dodatkowo cała uwaga zawsze jest skupiana na przodzie stawki i nikt za bardzo nie przejmuje się ogonem. Z tego powodu nikt nie zauważył że w wyścigu wystartował dodatkowy 26 samochód.

O ile na początku wyścigu, sędziowie faktycznie mogli nie zauważyć Schuppana to nikt nie zauważył go do końca wyścigu, który ukończył na 12 miejscu. Dopiero po wyścigu, w trakcie przygotowywania raportu z ostatecznymi wynikami, zauważono kierowcę który nie powinien się tam znaleźć. Schuppan jak i jego zespół, oprócz dyskwalifikacji z wyników wyścigów nie został dodatkowo ukarany w żaden inny sposób.