Wpis z mikrobloga

„Sposób długiego zachowania zdrowia” w świetle XVIII-wiecznego poradnika Pons-Augustin’a Allet’za

Ludzie od zarania dziejów chcieli utrzymać swoje zdrowie poprzez nieustanną walkę z chorobami czy z cyklicznie pojawiającymi się epidemiami. Medycyna w dawnych czasach była jednak wobec nich bezradna. Nie znano bowiem metod leczenia czy lekarstw, które byłyby w stanie zachować w jak najlepszym stanie ludzkie zdrowie, a często nawet i życie. Jakie rady zdrowotne opisał P.-A. Allet w “Sposobie długiego zachowania zdrowia”? Jakie choroby uznawał za nieuleczalne?

*
Inną chorobą zakaźną, jaką opisał Alletz była febra. Podzielił ją na trzy kategorie, (febrę codzienną, niecodzienną oraz purpurową) nadmieniając przy tym w jaki sposób należy się jej wystrzegać. Każdy z jej rodzajów można było oczywiście przejść w sposób bardzo łagodny, uchodząc z życiem. Jak to jednak bywało w przypadku chorób zakaźnych bardzo często pojawiały się na tyle ciężkie objawy i powikłania, że mimo wyleczenia wiele osób umierało.

Co w takim razie autor poradnika zalecał na febrę codzienną:

Woda z gotowaney w niay sałaty gubi febrę; a ieżeliby iey tak prędko pozbyć nie można; picie prostych ziółek z samych korzonków ziela goryczki zwanego, gotowane w tey wodzie w mierze przyzwoitey, wyprowadzi do szczęta we dwóch lub trzech dniach kwasy wewnętrzne, które utrzymuią febrę. W przypadku febry niecodziennej: […] niecodzienne powierzchowne okładanie zielem Starzec nazwanym świeżo zebranym, dobrze utłuczonym i zgniecionym, żeby ybło iak ciasto. To się na żołądek zimno przykłada choremu, co w kilka godzin sprawuie womity; lecz nie trzeba tego lekarstwa używać, tylko w dzień wolny od febry.

A z kolei na febrę purpurową Alletz zaproponował: Weź pół kwarty wody, dwie łyżki wódki, trochę cukru i dziesięć, albo dwanaście kropel spirytusu z soli Zamorskiey. Ważne było również zachowanie odpowiednich proporcji, ponieważ zupełnie inna dawka leku miała być stosowana u dorosłego mężczyzny czy kobiety, a co dopiero u dziecka. Do tego mówiono, aby:

[…] w czasie zażywania tego, wystrzegać się używania mleka, aby się w żołądku nie zsiadało. Trzeba także i usta płókać kilka razy na dzień tym trunkiem, maiąc staranie wypluwać natychmiast. Te przygotowania zachowuią od tey choroby. Niestety, jeżeli już ktoś zachorował wówczas: […] którzy tę chorobę iuż cierpią, powinni tego używać co dzień nierównie więcey, i płókać często usta i gardło. To według przekazów (jakie zebrał autor) miało zapewnić wyleczenie, a następnie zachować zdrowie.

*
To wszystko w poniższym artykule: https://pharmacopola.pl/sposob-dlugiego-zachowania-zdrowia-w-swietle-xviii-wiecznego-poradnika/

Do wykopania: https://www.wykop.pl/link/6928091/sposob-dlugiego-zachowania-zdrowia-w-swietle-xviii-wiecznego-poradnika/

Główna strona wydawnictwa: https://pharmacopola.pl/

https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/

https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/

https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja

https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo

Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/

#pharmacopola
#farmacja #gruparatowaniapoziomu #nauka #medycyna #historiamedycyny #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #ziola #ziololecznictwo #podroze #podroznik #europa #dawnapolska #pszczoly
Gulosus - „Sposób długiego zachowania zdrowia” w świetle XVIII-wiecznego poradnika Po...

źródło: comment_1670077674shcdeHf0z81NAYkSLnJcY6.jpg

Pobierz
  • 5
Ktoś gdzieś powiedział że żyjemy w najlepszych czasach w historii ludzkości. Dzisiaj byle bezdomny może mieć lepszą i skuteczniejszą opiekę medyczną niż jeszcze 100 lat temu królowie czy najważniejsze osoby na świecie.
@Gieekaa Zgadza się. Uważam nawet, że tak do XVIII w. częściowo większe szanse przeżycia mogli mieć ludzie żyjący w okolicach, gdzie funkcjonowali zielarze/zielarki. Ponieważ ówczesna medycyna stosowała w dużej mierze środki przeczyszczające, upuszczenie krwi, związki rtęci i opium na każdą dolegliwość. Ciężko tu mówić o indywidualizacji terapii.