Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki, powoli uczę się linuxa, aby później znaleźć pracę, gdzie będę mógł go wykorzystywać i poszerzać moją wiedzę.
I teraz moje pytanie: co oznacza stwierdzenie w wymaganiach "znajomość systemu operacyjnego linux"? Albo czym się różni od "podstawowa znajomość.."? Skąd mam wiedzieć, kiedy moja wiedza osiągnie ten poziom?
Pytanie morze gupie, ale nie umiem na nie odpowiedzieć.
#linux
Pobierz Red_Ducc - Mirki, powoli uczę się linuxa, aby później znaleźć pracę, gdzie będę mógł ...
źródło: comment_1670059572weKsFnwP2cZDXSW0UvRnJQ.jpg
  • 22
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@walenty-merkel: no właśnie w wielu ogłoszeniach bash jest podawany jako oddzielne wymaganie. I nie wiem w takim razie, czy w innych ofertach nie wymagają basha, czy po prostu tego nie piszą, bo uznają to za ofzywiste
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Red_Ducc: najczęściej chodzi o wiedzę z zakresu działania wbudowanych narzędzi jak gnu utils, lub konfiguracji systemu. Na twoim miejscu poleciałbym po kolei w opanowanie podstawowych flag narzędzi jak grep, find, gawk, tar, sed, cut, tr. Potem jak używać rzeczy typu locale-gen, timedatectl, systemctl, dmesg, journalctl. Generalnie chcesz mieć zrozumienie jak konfigurować system pod siebie i jak wyciągać informacje diagnostyczne na jego temat, logi błędów. Masz certyfikaty linuksowe w redhat, to ci
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PortowySzczur: @Red_Ducc:

Na koniec dnia i tak ludzie uczą się chmur a nie Linuxa i na tym też dobrze wychodzą,


A w chmurach kontenery i kubernetes oba pochodzą z linuxa więc będzie je łatwiej zrozumieć rozumiejąc już linuxa
@Red_Ducc: Jak nauczysz się całej biblii linuxa to możesz napisać że znasz, przynajmnie ja sobie taki target określiłem bo też się ucze.

Na linuchu umiem zrobić praktycznie wszystko przy pomocy googla i mojego angielskiego technicznego - i mógłbym powiedzieć że - tak znam
Tylko że niewiele rozumiem jeszcze z tego co się dzieje w systemie podczas instalacji różnych rzeczy i konfigurowania sieci.

Jak zaczne rozumieć to sobie poradze bez googla i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@suqmadiq2ama: tylko, że ja myślałem o stanowisku juniorskim. Z taką wiedzą, o której piszesz, myślę że spokojnie mógłbym już aplikować na mida. Ja chcę się nauczyć wystarczająco, żeby móc aplikować na juniora, żeby codziennie w robotaju rozszerzać swoją wiedzę
@Red_Ducc: Oceniam dobrze i żle, źle bo stagnacja w stawkach trwa już dekadę albo dłużej i za rok, dwa bedzie się zarabiać tyle samo co na widlaku

Dobrze bo pomimo tego że na rynku bieda to sę radze i od pewnego czasu pracuję tylko część roku a reszta na urlopie

Mógłbym za trzy miesiące pracy żyć rok bez szaleństw (nie ze względu na zarobki ale niskie koszty życia)
@Red_Ducc: Na początek bym rzucił podstawowe poruszanie się po terminalu, poznanie kilku dystrybucji, ogarnięcie zarządzania systemd przez systemctl, dmesg, instalacja arch linuxa ( ͡° ͜ʖ ͡°) itp. Jak potrzebujesz pomocy wal na pw, siedzę jakiś czas w temacie i kilka osób nauczyłem korzystania.
@NewEpisode: @Red_Ducc: gdybym natrafił na cv (ze znajomością podstaw linux) i brał udział w rekrutacji podczas której bym usłyszał o instalacji archa...to nie chciałbym być w Waszej skórze. Bez szczycenia się archem dostlibyście szanse poprzez pytanie uniwersalne (niezależne od distro). Jak mi ktoś hiotetycznie wyskakuje z archem to jest położony jednym pytaniem z etapu np. partycjonowania.. poprosiłbym o stworzenie partycji przy użyciu parted nie fdisk (według arch wiki).i już koniec