Wpis z mikrobloga

W teorii korzystanie z prawa do informacji jest proste. Wysyłasz wniosek mailem, dostajesz odpowiedź w ciągu 14 dni. W praktyce po drodze trafiasz na przeszkody, jak ignorowanie Twoich pytań czy odmowa odpowiedzi. Wtedy zaczynają się schody, bo może nawet chcesz pociągnąć sprawę dalej, ale przerażają Cię procedury i nieznane prawne słownictwo - czym różni się skarga na bezczynność od tej na decyzję? Co oznacza, że sąd oddala, a co, że odrzuca skargę itd.?
I wtedy pojawiamy się my, cali na biało... A właściwie nasza ekspertka prawna Paula Kłucińska, która opracowała #slowniczekprawnywatchdoga <- co tydzień będziemy wrzucać kolejny wpis z tej serii.


Zaczynamy od wyjaśnienia pojęcia skargi - tej na bezczynność i tej na decyzję. Obie są związane z sytuacjami, w których napotkacie na przeszkody w uzyskaniu odpowiedzi na Wasze pytania skierowane w trybie dostępu do informacji publicznej.
- Skarga na bezczynność – składamy ją między innymi wtedy, gdy organ (np. wójt) nie odpowie w ciągu 14 dni na wniosek bądź odpowiedź jest niepełna lub wymijająca.
- Skarga na decyzję – możemy ją złożyć, gdy organ odmówił nam udzielenia informacji publicznej, wydając decyzję administracyjną (więcej o decyzji przeczytacie na www.informacjapubliczna.org/news/czy-to-jest-decyzja

Wzory skarg znajdziecie na stronie: https://informacjapubliczna.org/poradnik/wzory-dokumentow/

P.S. Jak często zdarza się Wam składać skargi?

Wołam:


Dobrego wieczoru!
__
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #slowniczekprawnywatchdoga
WatchdogPolska - W teorii korzystanie z prawa do informacji jest proste. Wysyłasz wni...

źródło: comment_1669830420VBJGTvV0ZHpiwt8c9wHnaR.jpg

Pobierz
  • 10