Wpis z mikrobloga

#lego Mireczki, czasami migał mi ten tag i opowieści o tym jak warto inwestować w lego, że to wspaniały zysk itp itd. Zainteresowałem się tematem i okazało się, że zysk jest znikomy, ale hajp powoduje że ludzie zawalają sobie domy pudłami klocków, skupują wszytko jak leci. Lego wyczuło biznes i produkuje coraz to droższe i bardziej gówniane zestawy (Hulkbuster, popiersie Czarnej Pantery), bo wielcy lego inwestorzy liczą że za 10 lat odsprzedają z zyskiem. Na grupkach lego ludzie rzucają jakieś idiotyczne ceny za zestawy z gratisów, bo tak im mówi bricklink. Oczywiscie zainteresowanie prawie żadne. Temat pudełek - ludzie trzymają te pudełka, zagracają domy, żeby za 10 lat sprzedać zestaw i hipotetycznie zarobić dodatkowe 100 zł. Sorry, ale przechowywanie tych kartonów przez 10 lat więcej kosztuje...
  • 16
@gybefan: ja nie inwestuję w Lego, ale mój kolega kręci na tym lody i on nie robi 100 zł w 10 lat, tylko 30% ceny zestawu w kilka miesięcy. Jak odłożyć nowy set na 10 lat to można zarobić duuużo więcej. Ostatnio wyprzedawał część magazynu i zarobił na czysto 7 tysięcy. Sprzedał to w tydzień i zaraz na black friday dokupił innych.

Nie na każdym secie da się zarobić. Trzeba wiedzieć
Taki Rozbitek Ray chodził na początku po 150 zł, a teraz widzę już oferty po 90. Fajny zestaw i w ogóle, ale powiedzmy sobie szczerze - mając ograniczone miejsce na półce czy na serio chcę wystawić tego rozbitka zamiast jakiegoś fajnego zestawu? No właśnie - to jest gratis, bonus, fajny build który potem pakujesz do pudla z klockami. Nie jest to warte 150 zł. Teraz to samo jest z tymi zabawkowymi smokami.
@missioncritical: Tak tylko ja mówię o ludziach którzy skupują wszystko jak leci. Są serie na których można coś tam zarobić, jak Star Wars, jakieś autka czy modulary. Ktoś pisał że Christmas Village to dobra inwestycja. Serio? Od czasu do czasu widzę stare zestawy z tego theme'u w zawyzonych cenach i zerowe zainteresowanie.
@fizzly: No ja mam ból dupska o to że coraz więcej setów dla dorosłych nie jest przez lego wypuszczane do szerokiej dystrybucji. Chcą kosić jak najwięcej kasy na biednych dorosłych fanach... Kiedy wiesz ze wcześniej modular chodzil po 600-700 zł a teraz musisz wyskoczyć z 1200 zł to trochę niefajnie...
@gybefan jesli na jednym zestawie moge krotkoterminowo zarobic 25%-30% na czysto to mi to wystarcza. Natomiast najlepszy moment na tego typu zabawe w inwestycje juz minal. 2-3 lata temu było to na pewno bardziej opłacalne. Dzis traktuje to jako dodatek i nowa zajawke do przygody z lego i tyle ;)
No ja mam ból dupska o to że coraz więcej setów dla dorosłych nie jest przez lego wypuszczane do szerokiej dystrybucji. Chcą kosić jak najwięcej kasy na biednych dorosłych fanach...


@gybefan: odkupisz sobie za kilka lat po 50% cenie. Ludzie nie wliczaja inflacji do ROI i mysla ze hajp na lego bedzie trwal wiecznie. Inwestowac w lego to warto bylo 10 lat temu, a nie teraz jak jest najwieksza popularnosc.
@gybefan: Jak ktoś się naogląda ceny starych zestawow na allegro to sie nie dziwie ze wchodzi nagrzany w Lego a później rozczarowanie bo tak naprawdę nikt nie chce kupic byle gownianego setu ze 100% przebitką. Ja kupuje tylko w promocjach i takie zestawy ktore sam byl z chcecią złozył i 30% przebitki w sumie mi wystarcza bo i w portfelu grubiej a i instynkt zbieracza zaspokojony.
@gybefan: zainteresowałeś się tylko inwestowaniem? zainteresowałeś się lego? ile dla siebie kupiłeś zestawów?
Większość inwestorów ma swoje kolekcje i dobrze ogarnia temat, kupuje na promocjach jak ostatnio na amazonie, a nie co leci.
Kupuje się co się podoba by sobie to złożyć jakby coś nie poszło. Do tego trzeba podejść na lajcie, sprzeda się to się sprzeda. Domek na drzewie okazał się klapą bo wydłużyli produkcję, osobiście nie kupiłem bo mi
@gybefan: sorry, ale jak z każdym inwestowanie. Kto umie, ten zarabia, reszta kończy z dużymi drogimi setami, z małą płynnością i wymaganiami miejsca co do przechowywania...