Wpis z mikrobloga

Bagieta wyjdzie z Policji, ale Policja z człowieka nie

@Sierzant_Bagieta odkąd rzucił pracę w Policji gada sensowniej - ale nadal została mu chęć do nadużywania (wbrew przepisom) kajdanek stosowanych z tyłu których nie można zgodnie z przepisami używać prewencyjnie. Człowiek wyjdzie z Policji, ale Policja z człowieka nie. I rozumiem, że tak jest wygodniej i w razie ucieczki zatrzymanego trzeba się tłumaczyć - ale przepis jest przepis co potwierdzają sądy w orzeczeniach dotyczących niesłusznych i nieprawidłowych zatrzymań

https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/kajdanki-nie-ulatwienie-dla-policji-o-ich-naduzywaniu-w-konwojach-i-na-komisariatach-rpo
https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-interwencja-15-latek-wybicie-szyb-kajdanki

#sierzantbagieta #policja #audytobywatelski
  • 15
Przecież mówił rudy w filmie, że milicjant jest #!$%@?, że go w suce zakuli


@pylylylyp: mówił, że powinni skuć z tyłu a skuli z przodu - tymczasem prawo (i sądy) stanowi, że kajdanki nie są obowiązkowe (chociaż to dla mnie kontrowersyjne*) ale można je stosować jeśli to jest użycie prewencyjne tylko z przodu.

*) kontrowersyjne w przypadku przejazdu w jednym przedziale zatrzymanego i policjanta jako cywil nie wyobrażam sobie tego -
@megawatt Cytat z ustawy: "W przypadku prewencyjnego użycia kajdanek lub gdy w ocenie uprawnionego prawdopodobieństwo podjęcia próby ucieczki, stawiania czynnego oporu lub wystąpienia zachowania mogącego zagrażać życiu, zdrowiu lub mieniu jest nieznaczne, kajdanki można założyć na ręce trzymane z przodu."
@megawatt Chłopie weź się nie ośmieszaj i poświęć te 8 sekund na sprawdzenie tematu, zanim zaczniesz robić gównoburzę. Tak, w tym przypadku pan RPO zrobił z siebie nieznającego prawa debila i pokazał, jak poważne są instytucje w tym państwie.
Cytat z ustawy:

to czytamy

"W przypadku prewencyjnego użycia kajdanek lub , kajdanki można założyć na ręce trzymane z przodu."

@stary_pijany38: czyli w przypadku prewencyjnego użycia kajdanki można założyć na ręce trzymane z przodu - co jest wyjątkiem od generalnej reguły zakładania na ręce z tyłu

To teraz ustalmy czym są kajdanki, kajdanki są środkiem przymusu bezpośredniego (art. 12 ust 1 pkt 2 ustawy)

I teraz idziemy do przepisu ogólnego mówiącego
@megawatt: Kolego z całym szacunkiem, ale piszesz bzdury. Podstawowym sposobem założenia kajdanek jest założenie ich z tyłu. To wynika z ustawy. Z tej samej ustawy wynika też MOŻLIWOŚĆ (a nie obowiązek!) założenia ich z przodu. I tyle. Piszesz na tematy jako teoretyk, który nigdy nikomu tych kajdanek zakładać nie musiał. RPO również w tej materii wie tyle co przeczyta siedząc na fotelu, natomiast praca na ulicy z przestępcami i osobami poszukiwanymi
Kolego z całym szacunkiem, ale piszesz bzdury. Podstawowym sposobem założenia kajdanek jest założenie ich z tyłu. To wynika z ustawy.


@niebiesko-niebieski: to napisałem wyżej

Z tej samej ustawy wynika też MOŻLIWOŚĆ (a nie obowiązek!) założenia ich z przodu.


@niebiesko-niebieski: w ustawie jest też obowiązek stosowania najmniej dotkliwych śpb

RPO również w tej materii wie tyle co przeczyta siedząc na fotelu, natomiast praca na ulicy z przestępcami i osobami poszukiwanymi nie
założyć kajdanki zespolone albo pas obezwładniający,


@megawatt: No właśnie źle rozumiesz, bo żeby założyć kajdanki zespolone albo pas to osoba musi być spokojna. Mówisz, że sądy orzekają o tym, że uzycie kajdanek z tyłu zamiast z przodu było nielegalne - daj mi proszę sygnaturę, z chęcia poczytam orzeczenie.
. Mówisz, że sądy orzekają o tym, że uzycie kajdanek z tyłu zamiast z przodu było nielegalne - daj mi proszę sygnaturę, z chęcia poczytam orzeczenie.


@niebiesko-niebieski: to trzeba w sprawie konkretnych sygnatur do RPO czy Obywateli RP pisać, bo generalnie postanowienia nie są publikowane tak jak wyroki.

żeby to dobrze wybrzmiało, ja nie jestem przeciwko używaniu kajdanek per se, nawet przeciwko kajdankom zakładanym z tyłu - tylko przeciwko nadużywaniu tego