Wpis z mikrobloga

#zdrowie #medycyna #niepopularnaopinia

Wizyty lekarskie na NFZ powinny być symbolicznie odpłatne (np.: 10 zł) dzięki czemu stare baby (nie mylić z kobietami w podeszłym wieku) znalazłyby sobie inne hobby i system mógłby się odrobinę odetkać. Normalny człowiek bez problemu zapłaci i jest szansa aby dostać się do lekarza w razie potrzeby.
źródło: comment_1669363429Znaot8xdaXNCF5Oxl9cXwQ.jpg
  • 81
@luk04330: jest taki pomysł od kilku lat ale konstytucjonaliści, prawnicy i inni kłócą się jak interpretować konstytucję, a konkretnie ten zapis:

Każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.


Czy równy=bezpłatny i trzeba zmieniać ustawę zasadniczą czy nie¯\_(ツ)_/¯
@Vaerlin: może i racja, myślałem że raczej się nie bawią z nimi i wzywają policję do większości nieuzasadnionych.

Problem w tym, że ciężko coś z tym zrobić, no bo w tym przykładzie który podałeś, w sumie jak to rozwiązać, teoretycznie nagła i silna duszność/ból serca jest powodem do wezwania karetki, a jeśli ratownicy/lekarz po badaniu stwierdzą że nie jest to stan zagrożenia życia i można załatwić u kardiologa w normalnym terminie,
@luk04330: Nie za wizytę, a za rejestracje na wizytę. Ile to razy widziałem, że do lekarza pełen kalendarz na x tygodni, a w poczekalni hula wiatr. Oprócz starych bab są jeszcze ludzie, co zapisują się do kilkudziesięciu lekarzy w całej Warszawie, czekają gdzie się zwolni okienko żeby ich przesunęli szybciej, a reszty wizyt nie odwołają.
@luk04330: Jestem ZA, ale podejrzewam że byłoby to tak przerobione, żeby wyszło na złe, bo też ważne są intencje. Jak te typy z rządu by to zrobiły, to tylko po to, żeby wypaczyć ten pomysł.
@wh0ami: No jest 1500 za nieuzasadnione ale kto z tego korzysta? Ostatnio jak wzywałem policję, bo menel był agresywny wobec mnie i reszty załogi karetki to czas oczekiwania na patrol wynosił około 2h. Jakbym miał wzywać policję do każdego nieuzasadnionego wezwania to bym nic więcej nie robił tylko czekał na policję przez cały dyżur :D

Raz jak się zmobilizowałem i poczekałem (akurat szybko poszło, około 30 minut oczekiwania) to mnie ludzie
Wizyty lekarskie na NFZ powinny być symbolicznie odpłatne (np.: 10 zł)


@luk04330: Generalnie tak, problem jest tu tylko taki, że dla pewnej (może nie ogromnej, ale statystycznie znaczącej) części społeczeństwa będzie to kwota stawiająca go przed wyborem czy tego dnia jeść czy iść do lekarza.
Bądź podjąć "trudną" decyzję czy do lekarza zaprowadzić dziecko, czy obalić dwa browarki wieczorem.
Co robi się problemem zwłaszcza gdy trzeba iść do kilku lekarzy, kilka
@luk04330:
@Rachey: W DE jest podobnie ze szpitalami, opłata 10 Euro za dzień pobytu w szpitalu, poskutkowało tym że nie ma już niepotrzebnie zajmowanych łóżek.
Jak byłem rok temu w niemieckim szpitalu to pokój miałem sam, pełna opieka, kulturka, odnośnie posiłków to normalnie miałem menu trzydaniowe które mogłem sobie dowolnie modyfikować xD
źródło: comment_1669377884OZrggFh7GOJ00F6N4Ff8Op.jpg
@luk04330: Znając zapędy socjalistyczne naszech rządzących zjebów, sytuacja wyglądała by następująco
-noworodki - za darmo
-dzieci do lat 12 - połowa ceny
- młodzież i dorośli - pełna kwota
- emyryci i renciście - zwolneni z opłaty
- przedsiębiorcy - 200% ceny

Więc proszę Was, jak macie takie durne pomysły w głowie, to najpierw zastanówcie się, jak te głąby to przerobią, aby pasowało żelaznemu elektoratowi, a później wypowiadajacie się na forum,
@BlueGryf: cóż, myślałem że na wezwanie służb policja reaguje wcześniej. W takim razie nie dziwię się ze nie wzywacie policji, szkoda marnować karetki bo i tak jest ich mało
@luk04330 Przy okazji warto wspomnieć, że lekarze rodzinni to marnotrawstwo pieniędzy. Są tak bezużyteczni jak tylko mogą być. Diagnozy na czuja, brak zlecania dodatkowych badań krwi, wymazów z gardła, antybiogramów w przypadku infekcji to standard. A im jesteś starszy tym gorzej. Widzi starszą osobę z podejrzaną zmianą skórną? A gdzie tam będziemy dermatologa fatygować - maść wystarczy. I tak można w nieskończoność
@luk04330: Autentyczna historia: 2 lata temu: środek lockdownu, limity w poradniach do 3 osób, wszyscy w maseczkach. Pacjenci umawiani telefonicznie na daną godzinę aby ograniczyć kontakt pacjenta z pacjentem. Siedzę w przychodni, czekam na wezwanie od lekarza, wchodzi Stara Baba (bez maseczki) pyta się czy jest Pani doktor, Pani w rejestracji odpowiada, że jest ale przyjmuje zapisy na daną godzinę, pyta czy coś się stało, czy coś pilnego? SB odpowiada, że
@luk04330: Tak samo z transportem publicznym, dzisiaj sytuacja stary dziad wlazł do autubusu, aby sobie w ciepełku posiedzieć i przed odjazdem wysiadł. A w autobusie tłok, że nawet palca nie dało się wcisnąć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 18
@luk04330: Jako szeregowy technik z apteki dodam coś od siebie.
Codziennie w moje aptece kilkudziesięciu pacjentów odchodzi z kwitkiem lub ma redukowaną ilość leku przepisaną przez lekarza. Wszystko przez ustawę, która każe nam tak,a nie inaczej podchodzić do recepty. Przykładowo przychodzi babcia po swoje leki, które przyjmuje od 30lat. E-recepta na 12op Amlopinu 5mg ,lekarz w swoim programie nie wpisał dawkowania lub zapisał takie, które nie mieści się w definicji(!) ustawodawcy
@luk04330: bezsensu, już przecież eq odpłatne przez NFZ.
Najlepszym rozwiązaniem, do którego chce dążyć, to nekromanci, którzy by zajmwoali się tylko takimi 60+ i to by był swoisty filtr na całą ich służbę zdrowia.
(geriatria nie działa jak powinna)