Wpis z mikrobloga

Obaliłem twierdzenie Adama Smitha.
Powiedział: "Człowiek jest zwierzęciem, który robi interesy. Żadne inne zwierzę nie robi tego- żaden pies nie wymienia się kośćmi z innym."
Mam dwa psy, młodszego, który lubi bardziej się bawić i starszego, który lubi bardziej spać w lóżku w spokoju.
Czasem młodszy zajmuje miejsce starszego w łóżku i temu starszemu to się nie podoba. Starszy zauważył, że młodszy lubi się bawić zabawkami, a więc jest mu co sprzedać. Gdy młodszy siedzi w łóżku i nie chce wyjść, starszy szuka jakiejś zabawki (wykonuje więc pracę by ją "zarobić"), potem przybiega z tą zabawką i podrzuca ją tak by młodszy to widział. Robi to sztucznie i od razu widać, że jest to dziwne. Młodszy wtedy najczęściej (chociaż ostatnio coraz rzadziej) schodzi z łóżka i biegnie do zabawki, wtedy starszy natychmiast wskakuje do łóżka. Jest to zdecydowanie transakcja moim zdaniem.

#cytaty #cytatywielkichludzi #psy #pies #ciekawostki #nauka #ekonomia #swiat #historia #zwierzeta #ludzie
Pobierz nowyjesttu - Obaliłem twierdzenie Adama Smitha. 
Powiedział: "Człowiek jest zwierzęc...
źródło: comment_1669185876HjElbOgLuAgZc0cP8zI7MJ.jpg
  • 12
Nie wiem więc czym różni się transakcja od triku akurat...


@nowyjesttu: Tym, że dokonał transakcji?

To że będziemy biegli obdydwaj do np. mięsa które czeka aby je zjeść, a ja jak w trakcie biegu, ugryzę Cię w gradło (lub inaczej odwrócę Twoją uwagę) przez to nie będziesz mógl biec nie oznacza, że dokonaliśmy transakcji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Mutare_mundi: Nie rozumiem różnicy, czym więc jest transakcja? Wymianą czegoś na coś innego, jeden zyskuje to co chce i drugi też zyskuje to co chce i to samo zrobiły psy akurat.
To co piszesz, np. bieg do mięsa i ugryzienie w gardło nie jest transakcją, bo druga osoba nie chce być ugryziona. Tutaj jeden pies chciał wejść do łóżka i spać, a drugi chciał zabawkę, a dodatkowo to chcenie było zwiększone
To co piszesz, np. bieg do mięsa i ugryzienie w gardło nie jest transakcją, bo druga osoba nie chce byś ugryziona. Tutaj jeden pies chciał wejść do łóżka i spać, a drugi chciał zabawkę, a dodatkowo to chcenie było podkreslone "reklamą" czyli jej podrzucaniem.


@nowyjesttu: Tak w transakcji jest właśnie chęć oddania jednej rzeczy na drugą rzecz.
A tutaj jeden został wywabiony aby zystać zabawkę a stracić coś innego.
To nie
@Mutare_mundi: Nie widzę różnicy i tak. Może też nie chcesz kupić nowego telefonu, ale jesteś wywabiony reklamą i otoczką co jest zrobiona wokół tego, że ludzie powinni mieć telefony i tyle... Sprzedawca też Cię "wabi" na różne sposoby. Ktoś kto sprzedaje skarpety stara się "wabić" jak nawiększą ilośc ludzi przez reklamę, pokazywanie tych skarpet i tak dalej. Pies co siedział na łóżku cały czas chce zabawkę i lubi je, ale jej
Nie widzę różnicy i tak


@nowyjesttu: No to już nie mój problem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Może też nie chcesz kupić nowego telefonu, ale jesteś wywabiony reklamą i otoczką co jest zrobiona wokół tego, że ludzie powinni mieć telefony i tyle...


@nowyjesttu: cokolwiek mnie przekonało do kupna telefonu to świadomie go kupuję, znam cenę daję coś i wiem, co za te pieniądze otrzymam. To nie jest