Wpis z mikrobloga

@qwertynq88:
Jasne, że się nada. Świeży kernel i pakiety, więc będzie śmigać.
Jeśli chcesz w miarę minimalną instalację ale nie chcesz się bawić za dużo z instalacją to polecam ISO EndeavourOS i odznaczyć ich dodatki.
@qwertynq88: Ja bym do stacji roboczej szedł w coś stabilniejszego ale zaraz mnie archowcy zakrzyczą... jak tylko wejdzie aktualizacja naprawiająca przeglądarkę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@qwertynq88: nie ma nic lepszego z większą ilością aplikacji w repozytorium i mniej problemowymi aktualizacjami (w archu masz rolling release i brak problemów przez uber update z wersji 10 do 11 albo 18LTS turbo do 20LTS turbo). W Archu masz ciągły LTS, świeży cały system przez najnowsze paczki z naprawionymi najnowszymi podatnościami, lukami i najnowszymi featurami. Stabilność też wyższa niż Ubuntu/Debian chyba, że walisz na oślep pacman -Syu raz na rok
@rtp_diov: Archowiec wściekły, w #!$%@? agresywny ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przekonany o swojej wyższości i czerwony na ryju bo ktoś krytykuje jego bożka. U niego działa więc problemu nie ma.

W Archu masz ciągły LTS


xD Ty chyba nie za bardzo kminisz co to jest LTS.

najnowsze paczki z naprawionymi najnowszymi podatnościami, lukami i najnowszymi featurami


I błędami albo regresjami.

Do tego większość rzeczy w takim nginx
Pobierz L3gion - @rtp_diov: Archowiec wściekły, w #!$%@? agresywny ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przekonany o s...
źródło: comment_1668973563lGnsErxAuTiKujJyx8PSIv.jpg
xD Ty chyba nie za bardzo kminisz co to jest LTS.


@L3gion: ty chyba za bardzo nie kminisz co to jest lts. Long term support - dlugi okres wsparcia. Wytlumacze Ci. W ubuntu czy oprogramowaniu ogolnie jest cos takiego jak dlugi okres "wsparcia" serwowany przez producentow oprogramowania. Czy to system, biblioteka czy jezyk programowania schemat wyglada podobnie: robimy jakas wersje a potem trzymamy ja kilka lat przy zyciu dorabiajac jakies #!$%@?
@L3gion: a jeszcze odnosnie archa na serwerach. Wiem ze wydaje Ci sie to abstrakcja ale to nie jest tak malo popularne. Nie wiem czy nadal tak jest ale w ovh jeszcze kilka lat temu jak zarzadzalem klastrem serwerow do wyboru preinstalowanego systemu na maszynie dodano do wyboru rowniez arch linux ;) Tak obok Debiana i Ubuntu ovh na swoje serwery do wyboru dawala Archa. Wiec sie ogarnij z tym wysmiewaniem ludzi
ovh jeszcze kilka lat temu jak zarzadzalem klastrem serwerow do wyboru preinstalowanego systemu na maszynie dodano do wyboru rowniez arch linux


@rtp_diov: To akurat nie jest żaden argument. Arch nadaje się jak chce się coś na szybko przetestować czy poeksperymentować i zapewne po to była ta opcja w OVH, ale na produkcyjny serwer się kompletnie nie nadaje i nikt rozsądny go nie będzie do czegoś takiego instalował. No chyba, że z
@nostalgiwolf: xdd jak to nie jest zaden argument. Nie krec. Jeden z kluczowych hostingodawcow na serwery obok typowych dystrybucji serwerowych umieszcza archa a ty piszesz ze to zaden argument? I ze to tylko do eksperymentow? Wgle jakich eksperymentow o czym ty piszesz. Xd a niby dlaczego tylko do eksperymentow? To ze to twoja prywatna opinia i ze bys tylko do eksperymentow uzywal bo nie potrafisz wpisac pacman -S nginx to nie
Jeden z kluczowych hostingodawcow na serwery obok typowych dystrybucji serwerowych umieszcza archa a ty piszesz ze to zaden argument?


@rtp_diov: Tak. Nie każdy taki serwer trafia na produkcję i robi znaczną robotę. Część też jest stawiana do testów i do tego się głównie Arch nadaje.

To ze to twoja prywatna opinia


Nie, to też opinia świata, gdzie Arch ma pomijalny udział w rynku serwerowym. Wyjaśnisz dlaczego skoro według ciebie ma on
Tak. Nie każdy taki serwer trafia na produkcję i robi znaczną robotę. Część też jest stawiana do testów i do tego się głównie Arch nadaje.


@nostalgiwolf: wtf? "i do tego się głównie Arch nadaje" ? Dlaczego? Jakiś argument merytoryczny? Wgle czemu ktoś miałby testować coś na archu żeby później co? Instalować to na centosie? Jak kupujesz szafe do mieszkania to najpierw dla testów dajesz ją do innego mieszkania czy podpasuje a
Dlaczego? Jakiś argument merytoryczny?


@rtp_diov: Przeczytaj to co napisałem to znajdziesz.

Wgle czemu ktoś miałby testować coś na archu żeby później co?


Bo Arch ma prostą budowę i łatwo w niego ingerować. Od taki przykład to SELinux. Większe dystrybucje mają go często włączonego i trzeba go wyłączać albo konfigurować. Na Archu go nie ma więc, nie trzeba, oszczędza to trochę czasu.

Jeszcze do niedawna Linux miał pomijalny udział w rynku telefonii