Wpis z mikrobloga

@maximilianan: PRL przestał spłacać dług zagraniczny w 1981, odsetki narosły do 4. krotności wartości rocznego eksportu. USA w reakcji na stan wojenny nałożyła sankcje na PRL. Nie mówiąc już o strajkach (zakłady nie działają), stanie wojennym i innych rzeczach. PRL zostawił III RP ruinę państwa a plan Balcerowicza pozwolił na umorzenie znacznej części zadłużenia, co nie tylko pomogło gospodarce, ale też szybkiego wejścia w zachodnie struktury jak NATO i UE.
@LebronAntetokounmpo: Na podobnej zasadzie działa ten ultra-głupi mit o potynżnej, napędzaną fabrykami gospodarce PRL którą potem wyprzedaliśmy, rzekomo, Niemcom, rzekomo, za grosze, też rzekomo - i dlatego Polska teraz taka biedna, rzekomo, mimo że przypadek naszego kraju jest powszechnie używany do opisywania jak skutecznie został przeprowadzony proces dekomunizacji gospodarki i ogólnej transformacji kraju z komunistycznego na cywilizowany.

A potem zaczynasz analizować temat na poważnie i błyskawicznie
@mnik1: skąd się to bierze? Po części z sentymentu dla młodych czasów, a po części z tego, że wielu ludziom lepiej się wtedy żyło. Tzn może nie lepiej, ale łatwiej. Trzeba było odstać w kolejkach, trochę się zakręcić, ale o mieszkanie, pracę, rachunki, leki nie trzeba było się martwić. Mamy całe pokolenia, które jedyne co znały, to ten nieudolny socjalizm. Dla nich kapitalizm jest niezrozumiałą męką - bo jak to?! Trzeba
Żeby nie było - ja wiem, że byli ludzie walczący o wolność, idealiści. Oczywiście, że tak. Jednakże społeczne poparcie tych ruchów wynikało bardziej z przyczyn ekonomicznych, niedoborów, czyli objawów sypiącego się systemu.


@missioncritical +1
Pisałem to tu milion razy. Nigdy nie przetłumaczysz, że podwyżki na żywność w jakimś niemałym stopniu korelowały z wystąpieniami robotniczymi
Dla nich kapitalizm jest niezrozumiałą męką - bo jak to?! Trzeba samemu o siebie zadbać? Starać się? Niebywałe. Ta cała wolność to tylko slogan. PRL by trwał gdyby ktoś w niego pompował pieniądze. W latach 80 to przestało się spinać ekonomicznie i system zaczął upadać.


@missioncritical: Zadbać o siebie, czyli co? Mityczny rozwój, wyjazd do stolicy i kursy? Jak tak to kup sobie książkę Begga do ekonomii a potem narysuj krzywe
Zadbać o siebie, czyli co? Mityczny rozwój, wyjazd do stolicy i kursy? Jak tak to kup sobie książkę Begga do ekonomii a potem narysuj krzywe popytu i podaży dla swoich złotych myśli w kontekście systemowym. Zobacz co odkryjesz. To po pierwsze. A po drugie to akurat my dbamy o siebie i walczymy choćby o prawa pracownicze czy związki zawodowe, a nie jak posłuszny libcio wierzący w mit swojego dobrodzieja, że będzie taki
nie wiem kto to "Wy" i nie wiem dlaczego się tak odpaliłeś, ale wygląda to na #komunistycznywysryw.


@missioncritical: Tekst napisany (w mojej interpretacji) w libkowym tonie, z radą o zadbanie o siebie (czyli co) to i taka odpowiedź.

Komunizm w końcu zadziała, co nie? Jeszcze tylko parę milionów ofiar i do tego dojdziemy ( ͡° ͜ʖ ͡°).


Liberalizm w końcu się uda. Jeszcze tylko kolejne dziesiątki
Nie mam zielonego pojęcia skąd się bierze to całe idiotyczne kolorowanie PRLu, zwłaszcza w przypadku osób które faktycznie żyły w tamtych czasach


@mnik1: Z prostej przyczyny, po upadku komuny miliony ludzi straciły pracę i zaczęło żyć w skrajnym ubóstwie. Prosty robotnik nie rozumie jakie mechanizmy do tego doprowadziły ani co Balcerowicz musiał zrobić żeby za dwadzieścia lat Polska z tego wyszła. Ludzie pamiętają tylko to że do 1989 w ich miejscowości
Dziki_Odyniec - > Nie mam zielonego pojęcia skąd się bierze to całe idiotyczne koloro...

źródło: comment_1668942846yDc4mG7rlJhbEC2JHmsuvr.jpg

Pobierz
@TheKirghizLight: Straciłeś moją uwagę gdzieś przy szesnastym "libku", ale muszę przyznać że jestem zaskoczony - wydawało mi się że nieironiczny komunista to jeden z tych gatunków trolli które na wypoku już wyginęły, a tutaj taka niespodziewanka.

W sumie spoko, to trochę ciekawsze od czytania jednozdaniowców z lennfejsem na końcu, produkowanych przez Generycznego Kuca Numer 413534.
Tekst napisany (w mojej interpretacji) w libkowym tonie, z radą o zadbanie o siebie (czyli co) to i taka odpowiedź


@TheKirghizLight: weź na wstrzymanie, bo kompletnie nie wiesz o czym pisałem. Nie wiem co złego jest w dbaniu o siebie? To przecież absolutnie naturalna rzecz. W naszym systemie każdy dba o siebie, ale w razie czego jest też szereg rozwiązań, którymi wspieramy tych mniej zaradnych.

Liberalizm w końcu się uda. Jeszcze
nienawidzili go, bo napisał prawdę


@LebronAntetokounmpo: szczególnie o pamiętaniu biedy lat 80, pogratulować, chłop ma świetną pamięć że w sposób możliwy do pojmowania i analizy pamięta jaka to była smutna rzeczywistość w wieku 2-3 lat ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Straciłeś moją uwagę gdzieś przy szesnastym "libku", ale muszę przyznać że jestem zaskoczony - wydawało mi się że nieironiczny komunista to jeden z tych gatunków trolli które na wypoku już wyginęły, a tutaj taka niespodziewanka.


@mnik1: Komunista na pewno musi być trollem. Przecież mamy tak wspaniałe czasy i jest w ogóle super, że innej opcji nie ma. A jak chcesz poczytać osoby daleko na lewo od Razem to od tego jest
@Niski_Manlet: generalnie tekst tego nie neguje, ale pokazuje po prostu genezę. Za Chaveza też żyło się nieźle w Wenezueli, dopóki to nie jebło (głównie przez jego idiotyzm, nawet nie socjalizm). Model gospodarki gierkowskiej był idiotyczny, lata 80 i rządy generałów były fatalne i mieliśmy nędzę lat 90, która jednak nie toczyła się przez następne dekady i w całkiem niezłym tempie gonimy zachód, szybciej od innych krajów z byłego bloku wschodniego. .
@TheKirghizLight: Twój problem polega na tym że nie trafiłeś na kolesia którego striggerujesz "libkami" i "korposzczurami" w trakcie próby zapoczątkowania bezsensownej dyskusji o wszystkim i niczym, będącej w istocie konkursem na to kto potrafi ułożyć lepiej brzmiące zdanie. Mogę przyznać że jako troll reprezentujesz poziom nieosiągalny dla zdecydowanej większości wypokowych wannabe-trolli, ale z drugiej strony ja na wypokowych tagach politycznych siedzę od 13 lat więc jeśli myślisz że dam się złapać