Wpis z mikrobloga

Po wymianie okien tydzień temu osiada mi na nich para wodna a obecnie przy temperaturach na zewnątrz -2 to niemal kapie mi na parapet to co się osadza, jest to na dolnej krawędzi ale dość "gruba" warstwa i się gówno skrapla.
Jaka powinna być wilgotność w pokoju i co robić aby temu zapobiec? Temperaturę mam 20-21 stopni a wilgotność pokazuje 64% (nie wiem czy dokładnie mi mierzy)
Zdjęcie z googli
#okna #budujzwykopem #budownictwo #remontujzwykopem #remont #pytanie
artem17 - Po wymianie okien tydzień temu osiada mi na nich para wodna a obecnie przy ...

źródło: comment_1668767456Yi7vjRC3OyUxY7Tx8hTgDV.jpg

Pobierz
  • 80
Mordo, są nawet normy w budownictwie, jaka musi być minimalna wymiana powietrza w pomieszczeniach. Jakbyś miał idealnie szczelne mieszkanie, to byś się udusił xd


@aegispolis: A to tylko okna odpowiadają za wentylację w domu?
A to tylko okna odpowiadają za wentylację w domu?


@blunch: No nie tylko. Ale czemu akurat chciałbyś, aby okna były zamkniętą częscią tego obiegu, skoro wentylacja i tak się odbywa, a to przy oknach najwięcej będziesz miał kondensacji pary wodnej?
@artem17: szczelne okna = wentylacja grawitacyjna przestała działać (bo jakoś powietrze musi się dostać do domu. Poza tym te okna to jakieś kiepściutkie, jednokomorowe szyby.

żeby były nieszczelne? xD Mają być szczelne


@blunch: żebyś się nie zdziwił, jak masz wentylację grawitacyjną to fizyki nie oszukasz.
a po co się montuje wywietrzniki w oknach? xD


@krabczy: Ja nie mam żadnych wywietrzników

widocznie ciągnie ci spod drzwi mocniej albo inną stroną a jesli nie to grzyb się pojawi, o to się nie bój


Ciekawy temat, w drugim mieszkaniu (rodziców) miałem od zawsze ustawione okna na tryb zimowy i też żadnego grzyba nie było :D

Ale czemu akurat chciałbyś, aby okna były zamkniętą częscią tego obiegu, skoro wentylacja i
@artem17:
1. Sprawdź wentylację, może masz kratki zapchane czymś i nie masz ciągu (prosty test przy pomocy świeczki),
2. Po gotowaniu/kąpieli otwórz okno na kilka minut aby wymienić powietrze.
3. Sytuacja powinna się unormować przy niższych temperaturach (pod warunkiem pkt 2), gdyż chłodniejsze powietrze ma mniej wody.

@hasek34 :
co z tego, że 3 szybowe? - 2 szyby, a nawet 1 będzie działać tak samo. Opór dyfuzyjny szkła jest nieskończony, więc
Bo jak ktoś ma sprawną wentylację, to nie potrzebuje dodatkowo nieszczelnych okien i drzwi.


@blunch: Ale fizyki nie oszukas. Jak masz wentylacje tylko z jednej strony, to nie będziesz miał tak wyrównanej wentylacji przy oknach, co w przypadku, gdy wentylację masz też w samych oknach xD Pomijam już, że powietrze też któredyś do mieszkania musi wchodzić.

No i skoro opowi się skrapla na szybie, to ewidentnie ma niewystarczająco sprawną wentylację, nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@artem17: Jakbyś myślał o pochłaniaczu wilgoci takim w pojemniku (granulki/wkłady itp.), to od razu porzuć pomysł. Nic nie dają. Możesz rozważyć jakiś elektryczny pochłaniacz i umieścić go koło źródła pary/wilgoci albo przy oknie
Ale fizyki nie oszukas. Jak masz wentylacje tylko z jednej strony, to nie będziesz miał tak wyrównanej wentylacji przy oknach, co w przypadku, gdy wentylację masz też w samych oknach xD


U siebie w mieszkaniu mam 3 kratki wentylacyjne na 4 pomieszczenia (ważne, są mega drożne, kominiarzowi ten wiatraczek #!$%@?ł jak głupi) + codziennie wieczorem wietrzę mieszkanie przed spaniem na ~10 minut.

Jeśli masz sprawną wentylację, to nie potrzebujesz luzować sobie okien,
U siebie w mieszkaniu mam 3 kratki wentylacyjne na 4 pomieszczenia (ważne, są mega drożne, kominiarzowi ten wiatraczek #!$%@?ł jak głupi) + codziennie wieczorem wietrzę mieszkanie przed spaniem na ~10 minut.


@blunch: To już z tego masz dwa wnioski:
1. Wcale nie masz takich szczelnych okien i drzwi, jak ci się wydaje, bo te kratki wentylacyjne nie robią ci nawiewu, tylko wyciąg.
2. Zamiast rozszczelniać okna robisz po prostu większe wietrzenie,
@artem17: kondensacja występuje ponieważ ciepłe powietrze jest w stanie akumulować więcej wody niż zimne. Ciepłe, wilgotne powietrze w twoim domu napotyka zimną szybę i sie wychładza, dlatego nadmiarowa woda osadza się na szybie. To czy to jest szyba czy co innego nie ma znaczenia, gdyby to była zimna ściana efekt by był ten sam. Rozwiązaniem jest zmniejszenie wilgotności powietrza w mieszkaniu poprzez lepszą wentylację. Powietrze z zewnątrz jest bardziej suche. Albo
A tu to już kompletne bzdury prezentujesz, bo kondensacja to nie ma nic wspólnego z różnicą temperatur xd


@aegispolis: a jak wyciągniesz browara z lodówki w lato, to czemu się robi mokry?

2. Zamiast rozszczelniać okna robisz po prostu większe wietrzenie, czym w zasadzie potwierdzasz, że jednak ten przepływ powietrza jest niezbędny xD


@aegispolis: Założyliście na początku, że trzeba mieć nieszczelne okna. Nigdy nie pisałem, że nie wietrzę mieszkania, więc
@blunch: Panie kolego, wypisujesz Pan bzdury. Jak mniemam wywnioskowane wszystko na twardej logice godnej jaskiniowca z tezami typu:

a jak wyciągniesz browara z lodówki w lato, to czemu się robi mokry?


Primo po pierwsze! Okna NIE MOGĄ BYĆ SZCZELNE BEZ REKUPERATORA.
Primo po drugie! Okna POWINNY mieć WYWIETRZNIKI przy wentylacji grawitacyjnej.
Primo po trzecie! Miernik kominiarza wskazuje ciąg w kominie, który zapewniony jest przez różnicę ciśnień, zapewnioną dzięki wysokości trzonu.
Primo
@artem17: Wilgotność 64% w mieszkaniu to dużo. Zimna szyba + duża wilgotność w mieszkaniu i taki jest efekt.
Obczaj co to temperatura punktu rosy, tutaj masz kalkulator https://www.omnicalculator.com/physics/dew-point
Aby temu zapobiec można np. rozszczelnić okna przez co przy oknie będzie niższa wilgotność powietrza, albo zrobić nawiewnik, albo po prostu częściej wietrzyć. Z własnego doświadczenia powiem że całkowicie wyeliminować to zjawisko jest trudno, szczególnie w pomieszczeniach gdzie się śpi.