Wpis z mikrobloga

Czy dobrze rozumiem, że sterownik PID będzie elastycznie sterował mocą grzałki elektrycznej w zależności od zapotrzebowania w odróżnieniu od zwykłego termostatu, który działa tylko na zasadzie załącz/wyłącz?

Buduję piec do pizzy i zastanawiam się w jaki sposób wysterować jedną, mocną grzałkę elektryczną aby utrzymywała temperaturę możliwie blisko zadanej.

#elektronika #elektronikadiy #elektryka
  • 10
Czy dobrze rozumiem, że sterownik PID będzie elastycznie sterował mocą grzałki elektrycznej w zależności od zapotrzebowania w odróżnieniu od zwykłego termostatu, który działa tylko na zasadzie załącz/wyłącz?


@Dar_Q: tak
@Loperamid: Dzięki! A orientujesz się może czy jest jeszcze jakieś rozwiązanie "pośrednie" pomiędzy prostym termostatem a skomplikowanym PIDem, które też zadziała na takim "autopilocie"?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Tymian: A nie da się kupić takiego, który po prostu na autopilocie sobie sam ogarnie nastawy?
Bo jak sobie tak myślę, to nie wiem czy nie lepiej mi po prostu kupić ordynarny termostat i pogodzić się z tym, że temperatura będzie się wahała :P
sterownik PID będzie elastycznie sterował mocą grzałki elektrycznej


@Dar_Q: to stwierdzenie jest trochę na wyrost, bo sam pid to trochę mało w sensie ukladowym. Da się połączyć pid ze sterownikiem pwm i mosfetem (i odpowiednim ukladem zasilania) i będzie działało jak piszesz włączając i wyłączając grzałkę tysiące razy na sekundę, da się połączyć z triakiem z wykrywaniem przejscia przez zero i regulacja będzie kilkadziesiąt razy na sekundę ze sterowaniem grupowym, da