Wpis z mikrobloga

Chcę sobie kupić złoty łańcuszek, pochodziłem dzisiaj trochę po mieście i jestem w małym szoku jakie są różnice w cenie. W pierwszym jubilerze, za 13g łańcuszek z bialego i żółtego złota pani chciała 6,1k, był ładny, splot ktorego nie widziałem; drugi punkt - lombard, za naszyjnik 28g chcieli 6,5k, spolt najprostszy, ale prawie w tej samej cenie co wcześniej 15g więcej złota, ostatni punkt, znowu jubiler, splot ktory mi się najbardziej podobał i cena 6,7k za prawie 20g i pierwsze pytanie, skąd taka różnica w cenach?
A drugie pytanie, czy bezpiecznie można kupować biżuterię ze złota w lombardach, nie oszukują w jakiś sposób? Powiedziano mi w lombardzie, że można iść sprawdzić łańcuch do jubilera, ale nie wiem jakby to miało wyglądać.
#zloto #jubilerstwo #niebieskiepaski #rozowepaski #bizuteria #modameska no i #lombard
  • 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@LynxOV: jubiler delikatnie piłuje złoto i specjalnym płynem sprawdza próbę złota. To samo robią w lombardzie gdy kupują/przyjmują złoto pod zastaw. IMO szukaj w lombardzie, chyba że wolisz zapłacić 100zl więcej za gram ;)
@kujol: masz rację że droższe
Jeszcze parę lat temu złoto było po 150.teraz ponad 200.. Ale pomysl ile będzie warta próba 14k albo niższa na skupie.. ;) TROCHĘ TEGO JUŻ WIDZIAŁEM POZDRO 5
@LynxOV: na cenę wpływa też to jaka to była próba, co potem może wyglądać dziwnie, że np. cięższe jest tańsze, ale niekoniecznie musi być z tej samej próby. Sprawdzałeś je? Próba jest zawsze wybita na produkcie.
Pamiętaj też, że jeśli to ma być w ramach "inwestycji", to że złom jest przy sprzedaży tańszy niż produkt, który kupisz.
@LynxOV: główny wpływ na cenę ma próba i waga.
Uncja 999,9 złota kosztuje na dzień dzisiejszy 1770 usd. 1USD = 4,51zł.
Więc uncja czystego złota po cenie rynkowej na nasze obecnie to ~7983zł.
Porównywalnie do tego co mają tu:
https://tavex.pl/zloto/sztabka-1-uncja-zlota/ (z tego co zaobserwowałem cena przelicza się automatycznie względem rynku).
I to bierz za punkt odniesienia szukając swojego łańcuszka.
Reszta to marża danego lombardu, plus może jakaś podbitka cenowa za jakieś