Wpis z mikrobloga

@Adriian321: 95% płyt ma to już ustandaryzowane. Starsze jednak mają to po swojemu. Powinni się dogadać i zrobić jeden standard raz na zawsze. Tak jak zrobili ATX czy USB 2.0. Kiedyś USB 2.0 też było u każdego inaczej. Pamiętam te płyty bodaj ECS gdzie trzeba było obracać kolejność przewodów bodaj o 180' dla drugiego portu w obudowie. Wtedy każdy kabelek był osobno. Najgorzej, że opis znajdował się na 15-którejśtam stronie instrukcji
@Adriian321: Właśnie chciałbym wiedzieć dokładnie dlaczego przez prawie 3 dekady istnienia standardu ATX nigdy nie ustandaryzowano wtyków od przycisków i diod obudowy. To chyba jedyny taki element w całym standardzie który nie ma jednego jednolitego złącza.
@krabXT: Hmm, jeszcze nie widziałem płyty głównej by miała inny układ tych pinów niż podane JFP1 w schemacie.

Co prawda łączą tę wtyczkę czasami z JFP2, do którego wpina się SPEAKER, ale i tak ta cześć wtyczki - odpowiadająca za frontowy panel od przynajmniej 15 letnich płyt - nadal ma ten sam schemat wyprowadzeń.

A czemu nie wprowadzą wtyczek 8 pinowych?
Co prawda też mnie to irytuje podłączanie tych przewodów -
Pobierz maniek50005 - @krabXT: Hmm, jeszcze nie widziałem płyty głównej by miała inny układ t...
źródło: comment_1668462625OIqS3c85Jql8ZPM8pURloM.jpg
@Atreyu: moja obudowa z przed kilku lat nawet przycisku reset nie ma ¯\_(ツ)_/¯

Nigdy mi nie przeszkadzało podłączanie osobno tych pinów, nawet w czasach kiedy co płytę był inny schemat. Łatwo można było podłączyć to co mi pasuje.
@JoeBlade: znaczy ci producenci nie trzymają sie tego standardu - ale w jakichś konkretnych egzempkarzach płyt głównych?

Moze jakichś starych modelach?

Mam plytę asusa, jedna z 2007 roku a druga z 2022 roku.
Mam jeszcze plytę AsRocka z okolic 2017 roku i wszystkie mają ten sam pinout.