BANANOWA EKSTRAKLASA ODC. 4 CZERWIEC – GRUDZIEŃ 2023

Transfery
No nie powiem było kilka ciekawych. Najdroższy transfer wykonał Lech. Za 20 mln euro sprowadził z Southampton Belga Romeo Lavia (CA 131, PA 160). Do Poznania wrócił także za 3mln z Fortuny Dawid Kownacki. Stał się on w ten sposób najlepiej zarabiającym piłkarzem w Lidze. 544 tys. euro albo inczej 36 lopezów (jednostka monetarna pochodząca od zarobków najlepszego piłkarza ligi Iviego Lopeza). Legia kupiła Kaikiego z Almerii za 12,25 mln (CA 129, PA 143), a także Krystiana Bielika za 3,5 mln z Derby i Bartosza Białka za 1,8 mln + dodatki z Wolfsburga.
Do Pogoni z wolnego transferu przyszedł znajomy Roberta Lewandowskiego. Eric Maxim Choupo-Motting. Raków kupił: Naouirou Ahamadę (Stuttgart, 11,25 mln), Jacoba Greavesa (Hull, 11 mln), Jakuba Kamińskiego (Wolfsburg, 4,8 mln), Bartosza Kapustkę (Legia, 2 mln) i Przemysława Płachetę (Norwicz, 1 mln). Lech wydał w sumie 39,5 mln, Raków 37,5 mln, a Legia 23 mln. Dalej długo, długo nic. Na 4 miejscu Jaga z wydanym 3,4 mln. Widać, że pucharowa reputacja służy klubom. Mam nadzieję, że dzięki temu zimą duży transfer zrobi Pogoń.

Arkadiusz Milik zagrał w Marsylii tylko przez sierpień (Co okazało się dość istotne. Więcej w dalszej części artykułu), bo 27 sierpnia przeszedł za 36 mln euro do AC Milan. (Zarabia 32 lopezy czyli mniej niż Kownacki). Barwy klubowe zmienił także Mateusz Klich. Zmieniając za 3,6 mln Leeds na Lille.

Największe transfery okienka:
Marcos Llorente (Atletico → Man. City 108 mln)
Ollie Watkins (Aston Villa → West Ham 68 mln)
Ruben Neves (Wolverhampton → Arsenal 62 mln)

Liga
W lidze powitaliśmy 3 beniaminków: Podbeskidzie, Bruk-Bet i ŁKS. Po 20 kolejkach dwie pierwsze drużyny zgodnie z przewidywaniami zajmują miejsce w strefie spadkowej (Podbeskidzie 16. - 16 pkt), Nieciecza (18. - 11 pkt), natomiast prawdziwą rewelacją jest ŁKS, który zajmuje z 32 punktami 7. miejsce w lidze odnosząc tylko dwie porażki. W derbach Łodzi pasja (ŁKS) pokonała u siebie pieniądze (Widzew) 2:1. Można? Można. Gracze Widzewa byli tak zdruzgotani, że całą drogę do domu wycierali sobie łzy banknotami 500 euro i przysięgli rewanż na wiosnę. Na podium po jesieni znajdują Lech (43), Jagiellonia (38) i Pogoń. Legia jest piąta (35) i ma tyle samo punktów co wyprzedzający ją Radomiak. Zapytacie gdzie Raków. Ano dopiero 10. z 26 punktami. Pewnie nadal nie mogą przeboleć poprzedniego sezonu. W strefie spadkowej oprócz dwóch beniaminków jest jeszcze Cracovia (12). Prawdziwym odkryciem sezonu jest Patryk Makuch z Radomiaka, który już w połowie sezonu zdobył 15 bramek. Przypomnę tylko, że w zeszłym sezonie do korony króla strzelców wystarczyło tych goli 16. Jeśli chodzi o zmiany wśród trenerów to Van der Broma zastąpił na stanowisku trenera Lecha Dan Petrescu. Piotra Stokowca w Zagłębiu Torsten Frings (można go kojarzyć jako zdobywcę jednej z najładniejszych bramek na Mundialu w Niemczech w 2006). Z Niecieczy zwolniony został Jerzy „Wuja” Brzęczek. Na jego miejsce Tomasz Zdebel (14 meczów w reprezentacji Polski). Brzęczek długo na bezrobociu nie pozostał, bo objął stanowisko trenera Cracovii po Ryszardzie Tarasiewiczu.

Puchary
Po dobrym występie Lecha w poprzednim sezonie nasza rodzima Liga awansowała we rankingu UEFA z 31. na 27. miejsce. Po tym może być jeszcze lepiej, ponieważ polskie drużyny w eliminacjach pokazały, że nie będą już dłużej chłopcami do bicia. Do fazy grupowej nie awansowała jedynie Legia, ale trafiła na najtrudniejszego rywala. Tak, oznacza to, że Pogoń jako trzeci w polski klub w historii awansowała do fazy grupowej Ligi Mistrzów

Eliminacje
Raków – 3:1w, 1:1d z Midtjylland, 1:1w, 3:3d k.6:5 z FC Vaduz, 4:1w, 1:3d z Dinamem Zagrzeb
Lech – 4:1d 2:0w z Crusaders (rewanż za Lechię udany), 1:1w, 2:0d z Universitatea Craiova,
3:1w, 0:1d z Dundalk
Legia – 0:1d, 5:1w z Maccabi Nentaja, 5:1w, 1:0d z Trabzonsporem i 0:3d, 1:2w z Marsylią.
(Najbardziej boli fakt, że Legia odpadła po bramkach Polaków. W pierwszym meczu dwa gole strzelił Milik, a w rewanżu bramkę dla OM zdobył Stępiński).
Pogoń – 3:0d, 0:1w z Rosenborgiem, 2:0w, 0:0d z Karabachem, 1:1w, 2:0d z APOEL-em,
1:1w, 1:0d z Club Brugge.

Faza Grupowa
Pogoń trafiła do grupy D. Z Manchesterem City, Juventusem i Salzburgiem. Oj, trudne się wylosowało. Zaczęło się od wyjazdowego spotkania z City. I nie było wcale tak źle. 2:0 dla gospodarzy. 2 tygodnie później do Szczecina przyjechało Juve. Portowcy prowadzili nawet do przerwy 2:1, ale po zmianie stron odpalił się Vlahović, który strzelił w niej 4 bramki i mecz zakończył się 2:5. Lepsze szanse na punkty były w dwumeczu z Salzburgiem. Niestety porażka u siebie 0:1 i 1:2 na wyjeździe pokazały, że o wyjściu nawet do Ligi Europy nie będzie mowy. Jeszcze tylko dwie porażki z Juve (0:2) i City (0:3) i Pogoń może skupić się na lidze. 0 punktów, bilans bramek 3-15. Liga Mistrzów to jeszcze za wysokie progi dla polskiego klubu, ale cieszy fakt, że udało się do niej wejść.

Lech trafił do grupy H z Rosenborgiem, Marsylią i Dinamem Mińsk. Rozpoczęli swoje zmagania od porażki w Trondheim 2:1. W drugiej kolejce pokonali u siebie 1:0 Marsylię (Bez Milika już nie są tacy cwani). Potem wyjazdowe zwycięstwo (3:0) i domowa porażka (0:1) z Dynamem. Po wyjazdowej porażce z Marsylią 1:3 Lech musiał wygrać w ostatnim meczu z Roseborgiem, żeby wyjść z grupy. I udało mu się to po zwycięstwie 1:0 na Bułgarskiej. Lech drugi, za Marsylią w grupie H.

Raków natomiast trafił do grupy E z Crveną Zvezdą, Hearts of Midlothian oraz Borussia Monchengladbach. Zaczęli od zwycięstwa na Crveną Zvezdą 2:0d po dwóch golach Iviego Lopeza. Następny był remis 0:0w z Hearts. Później zwycięstwo 1:0d i porażka 0:3w z Gladbach. I na koniec dwa zwycięstwa: 2:1d z Hearts i 1:0w z Crveną Zvezdą. Raków także drugi, za Borussią w grupie E.

Reprezentacja
Co gra ta reprezentacja to głowa mała! We wrześniowych meczach kwalifikacyjnych do Euro 2026 zmierzyliśmy się z dwoma najgroźniejszymi rywalami Węgrami i Turcją. Na Stadionie Śląskim Węgrzy dostali 4:0 już po pierwszej połowie. Żeby nie psuć przyjaźni między naszymi narodami Polacy pozwolili w drugiej połowie Węgrom na strzelenie honorowej bramki i mecz zakończył się 4:1 (Moder, Zieliński, Glik, Szymański). Po pogromie Turków w Stambule, w Warszawie zadowoliliśmy się skromnym 1:0 po golu Kiwiora. Lewemu nie udało się strzelić w tych dwóch meczach swojego setnego gola, ale miał okazję do poprawy w wyjazdowym meczu z Liechtensteinem. I wziął to sobie do serca. Po 16 minutach miał już koncie 4!!! bramki. Na przerwę schodziliśmy z prowadzeniem 9:0. Mecz zakończył się ostatecznie 12:0 (6 x Lewy, Zalewski, 2 x Moder, Glik, Kiwior, Szymański) i jest od tej chwili najwyższym zwycięstwem w historii naszej reprezentacji. Potem był domowy mecz z Kosowem (Linetty, Cash, Lewy). Wyjazdowy z Węgrami 1:0 (gol Lewandowskiego w 92 minucie) i na koniec wyjazdowe 10:1 z San Marino (Linetty, 4 x Lewy, 2 x Zalewski, 3 x Milik). Posumowanie eliminacji:
komplet punktów.
Bilans bramek: 53 (rekord) – 4
Rekordy Lewego:
Najwięcej bramek w eliminacjach: 23
Najwięcej goli w jednym meczu: 6
Najszybszy hat-trick: 13 minuta

Na uznanie zasługuje także który do 2 bramek dołożył także aż 14 asyst (rekord).
Michniewicz stworzył potwora. Cała Europa się nas boi.

Z kim zagramy na Euro? Dokąd zajdą polskie kluby w Lidze Konferencji. Kto zostanie mistrzem?
Tego dowiecie się w kolejnym odcinku bananowej ekstraklay.