Wpis z mikrobloga

#samochody #mechanikasamochodowa #mechanika Mirki, mam Skodę Octavię w dieslu z 70k km przebiegu, i się martwię o nią bo w mechanice samochodowej jestem lajkonikiem, a auto generalnie jest wykorzystywane codziennie prawie że wyłącznie na krótkich trasach rzędu kilka kilometrów, co z tego co wiem i czytałem jest dla diesli bardzo szkodliwe. Stąd pytania:
1. Co to znaczy "krótka trasa" a co długa?
2. Czy to jest tylko kwesta filtru DPF? I czy wystarczy raz na jakiś czas przejechać się w dłuższą trasę żeby po wypalać co tam się zbierze?
3. Czy można temu jakoś jeszcze zaradzić typu mechanik raz na rok czyszczący bebechy? Filtra DPF nie chcę wycinać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
4. Po jakim czasie mogę się spodziewać problemów jeśli oleję temat?

Proszę o merytoryczne wypowiedzi, nikomu nie każę wróżyć z dupy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pytam bo ktoś może wie takie rzeczy z doświadczenia, znalazł takie dane czy coś takiego.
  • 14
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Wegrzynski: w kilka kilometrów ten silnik się nie nagrzeje w ogóle. Pali Ci niewspółmiernie dużo. Zamień na benzynę.

1. Taka podczas której w większości jedziesz na zimnym silniku, w dieslu to około 10km

2. Na jakiś czas to pomoże, ale nie na długo

3. Można zmienić auto na benzynowe

4. Problem masz już tankując samochód
@Wegrzynski: filtr dpf przy jeździe miejskiej nawet jak jest w pełni sprawny będzie się chciał wypalać po koło 200-300km.
Zazwyczaj żeby przeprowadzić normalny cykl wypalania muszą być do tego odpowiednie warunki przynajmniej przez kilka-kilkanaście minut, zazwyczaj około 10-15min jazdy gdzieś w trasie wystarcza.
Jak robisz krótkie odcinki to nawet nie zagrzejesz porządnie silnika, więc procedura wypalania się nie rozpocznie.
Przy wysokim zapełnieniu filtra powinieneś dostać jakiś komunikat, wtedy już koniecznie trzeba
@Wegrzynski: Cały silnik zużywa się dużo szybciej na takich odcinkach, dpf to wiadomo, turbina pednie pewnie tak z dwa razy szybciej niż na trasach. Benzyna się bardziej nadaje na takie odcinki, ale to nadal zdrowe dla niej nie będzie. Oczywiście jak robisz np. 10km dziennie to zanim dobijesz do momentu gdy wszystko zacznie się sypać to auto będzie już stare i mało warte. Zamień na benzynę, albo przegoń po prostu czasem
Sam se chodź 3km z dziećmi w kraju gdzie 3/4 roku pada wieje i jest ciemno o 16stej przez pół roku.


@kowal258: Do roboty dojeżdżam rowerem poza ulewami i śnieżycami ( ͡° ͜ʖ ͡°) A 3 km to jest w dwie strony samochodem, na piechotę to jest 1.1 km ( ͡° ͜ʖ ͡°)