Wpis z mikrobloga

#uk #londyn #london #prawo #podatki

Korzystal ktos z Was z TAXFREE? Rozumiem mniej wiecej jak to dziala ale mam 2 pytania:

1. Wymagane jest udokumentowanie, ze osoba, ktora wywozi towar mieszka na stale za granica. Jesli mam tylko polski paszport i dowod to jak moze udowodnic, ze mieszkam na stale za granica? w internecie podaja ' karte rezydenta' ale to juz nie istnieje; mam settles-status tylko, Czy to wystarczy?
2. jak to wyglada wg brytyjskiego prawa? wyjezdzam z PL (majac towar zapakowany) wiec oddaja mi na granicy VAT. Wjezdzam do UK z nowym sprzetem (np telefon) - czy powinienem zglosic teraz do oclenia / VAT czy jednak jestem zwolniony, bo to do mojego uzytku? czy trzeba odpakowac na lotnisku, zeby juz bylo moje?
Moga jakos namierzyc, ze odzyskalem VAT w PL ale nie zaplacilem cla / VATu w UK?
  • 6
@Pojedynczy z tego co udało mi się ustalić to mieszkając w UK i robiąc zakupy tax free w PL musisz przy zakupie wypełnić formularz tax free. Nie każdy sklep to obsługuje + są inne wymagania typu kwota. W każdym razie przy zakupie wg polskiego celnika musisz się posłużyć dokumentem który ma numer i adres zamieszkania i udowadnia, że mieszkasz za granicą. Może prawo jazdy przejdzie ale nie spodziewałbym się tego, że celnik
@adriano30: @Tierro: najgorsze, ze nie umiem znalezc w google :( ewentualnie poszukam po angielsku, moze sa jakies tematy na reddicie

@Pieron: procedure po stronie PL rozumiem; jedynym problem jaki widze to wlasnie udowodnienie, ze mieszkam w UK na stale;
ciekawi mnie bardziej co sie dzieje juz po wyjezdzie z Polski - dostane zwrot VAT z PL ale czy musze cos zlaszac i opalcac po stronie brytyjskiej?