Wpis z mikrobloga

#przegryw #sztucznainteligencja #antynatalizm #blackpill #psychologia

Przeprowadzam zaawansowane badanie naukowe w postaci ankiety na wykopie. Badanie to dotyczy tematyki społecznej, mianowicie: Wyobraźcie sobie, że rozwój sztucznej inteligencji osiągnął taki stopień, że można budować roboty na tyle zaawansowane, że mogłyby poruszać się w przestrzeni i operować obiektami z równą sprawnością co ludzie, jak i również potrafiłyby dyskutować nawet na złożone zagadnienia filozoficzne prześcigając w swoim pojmowaniu rzeczywistości większość ludzi. Dzięki tym zaawansowanym technologicznie funkcjom byłyby w stanie podać wam szklankę wody na starość. Znajdując się w takiej sytuacji, wolelibyście być w posiadaniu takiej właśnie sztucznej inteligencji, czy wolelibyście spłodzić dziecko.
Zapraszam do dyskusji, ankiety i dziękuję za jej wypełnienie oraz poświęcony czas.

sztuczna inteligencja czy dziecko?

  • Sztuczna inteligencja 74.7% (56)
  • Dziecko 25.3% (19)

Oddanych głosów: 75

  • 21
@Zgrywajac_twardziela: W tym modelu rzeczywistości, sztuczna inteligencja nie byłaby wadliwa.
BTW. W załączonym przez ciebie filmie występują cyborgi z ang. cybernetic organism. Ich wadliwość można zwalić na błąd ludzki jako, że po części składają się z ludzi.
@BlueTony:

W tym modelu rzeczywistości, sztuczna inteligencja nie byłaby wadliwa.

Skąd pewność, że to by była wadliwość? Może właśnie taki byłby efekt tej struprocentowej inteligencji i pojmowania filozofii? Ponoć już się pojawia ten problem u sztucznej inteligencji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

BTW. W załączonym przez ciebie filmie występują cyborgi z ang. cybernetic organism. Ich wadliwość można zwalić na błąd ludzki jako, że po części składają się z
@Zgrywajac_twardziela: W moich wyimaginowanych modelach rzeczywistości wszystko jest możliwe ;)

Ale ciekawy temat poruszyłeś. Generalnie o wadliwości możemy mówić z jakiejś konkretnej perspektywy. Jeśli przyjmujemy, że coś ma działać w określony sposób, a nie działa, to możemy użyć stwierdzenia, że jest to wadliwe.
To jest takie stwierdzenie, które nazwałbym normatywnym. Przykładowo wyobraźmy sobie, że chcemy zrobić samochód który będzie osiągał prędkość 120 km/h, przy spalaniu 6l oleju napędowego na 100km, w
@BlueTony: Dzięki tym zaawansowanym technologicznie funkcjom byłyby w stanie podać wam szklankę wody na starość. Znajdując się w takiej sytuacji, wolelibyście być w posiadaniu takiej właśnie sztucznej inteligencji, czy wolelibyście spłodzić dziecko.

Jeśli dla kogoś głównym celem płodzenia dzieci ma być ich wykorzystywanie na starość, to niech lepiej rzeczywiście wysługuje się jakimiś opiekunem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@BlueTony:

W moich wyimaginowanych modelach rzeczywistości wszystko jest możliwe ;)

A jeśli nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Co jeśli Twoje modele przeczą rzeczywistości? ( )

Ale ciekawy temat poruszyłeś. Generalnie o wadliwości możemy mówić z jakiejś konkretnej perspektywy. Jeśli przyjmujemy, że coś ma działać w określony sposób, a nie działa, to możemy użyć stwierdzenia, że jest to wadliwe.

Pytanie tylko czy wtedy
A jeśli nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Co jeśli Twoje modele przeczą rzeczywistości? ( )


@Zgrywajac_twardziela: Mogę sobie coś takiego wyobrazić.

Pytanie tylko czy wtedy nasze pragnienia by coś działało nie są sprzeczne z zasadami kierującymi światem. Co jeśli inteligencja od jakiegoś powodu jest zbyt wysoka, by osobnik chciał przetrwać? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Zgrywajac_twardziela: Moim zdaniem
@BlueTony:

Mogę sobie coś takiego wyobrazić.

Nie wszystko się da wyobrazić, no ale niech będzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Moim zdaniem chęć przetrwania bądź nie, jest aktem woli, co jest czymś różnym od poziomu inteligencji. Może następować tutaj jakaś korelacja między tymi rzeczami. Czyli wysoka inteligencja może korelować z wolą istnienia, ale to nie to samo co ścisła zależność. Sztuczna inteligencja może być wielokrotnie inteligentniejsza od człowieka,
Pytanie, czy pewien poziom inteligencji nie musi się wiązać z wolą, a czy wola przetrwania nie jest negatywne skorelowana z inteligencją. Wszak wśród samobójców raczej mniej jest ludzi z niskim IQ.


@Zgrywajac_twardziela: Ja widzę inteligencje jako umiejętność przetwarzania i syntezy danych, co jest czymś bardzo mechanicznym, jak działanie kalkulatora, czy jakiegoś złożonego komputera. Wola przetrwania jest zaś powiązana z jakąś interpretacją rzeczywistości w połączeniu z emocjonalnym stosunkiem do tego. Więc moim
@BlueTony:

Ja widzę inteligencje jako umiejętność przetwarzania i syntezy danych, co jest czymś bardzo mechanicznym, jak działanie kalkulatora, czy jakiegoś złożonego komputera.

To jest raczej wydajność/moc obliczeniowa ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Wola przetrwania jest zaś powiązana z jakąś interpretacją rzeczywistości w połączeniu z emocjonalnym stosunkiem do tego. Więc moim zdaniem można przetwarzać sprawnie dane np. w syntetyczny ścisły sposób poprzez wzory matematyczne i jednocześnie mieć pozytywny stosunek
To jest raczej wydajność/moc obliczeniowa ( ͡~ ͜ʖ ͡°)


@Zgrywajac_twardziela: No tak, myślę, że też można tak powiedzieć. Jak ktoś jest inteligentny to jego mózg ma większą wydajność/ moc obliczeniową. Sprawnie przetwarza dane itp.

Ja raczej uważam, że sposób myślenia człowieka, a więc ten który uznajemy za inteligentny jest ściśle powiązany z emocjonalnością i instynktami. Raczej niemożliwe by było stworzenie maszyny myślącej jak człowiek, jednocześnie pozbawionej wszystkich
@BlueTony:

No tak, myślę, że też można tak powiedzieć. Jak ktoś jest inteligentny to jego mózg ma większą wydajność/ moc obliczeniową. Sprawnie przetwarza dane itp.

Inteligencja raczej dotyczy ludzi i jest powiązana z człowieczeństwem, nie bez powodu mówimy o "sztucznej" inteligencji.

Do orientacji przestrzennej, poruszaniu się w przestrzeni itp. np. nie potrzeba emocji czy instynktów, tak samo jest z mową, wystarczy umiejętność rozpoznawania pewnych wzorców. Już dzisiaj masz zalążki tego. Przykładem
Inteligencja raczej dotyczy ludzi i jest powiązana z człowieczeństwem, nie bez powodu mówimy o "sztucznej" inteligencji.


@Zgrywajac_twardziela: Sztuczna inteligencja to nadal inteligencja, ale sztuczna. Generalnie maszyny są od nas lepsze w rozwiązywaniu zadań matematycznych, ale my oraz zwierzęta wygrywamy jeszcze w takich rzeczach jak poruszanie się w przestrzeni.

Zauważ jednak że obecne AI uczy się na treściach stworzonych przez ludzi. Zakładając myślenie ludzkie, na pewno wkradną się w algorytmy również ludzkie