Wpis z mikrobloga

@toworel: Nie musi być droga. Pola były uprawianie, ludzie chodzili wszędzie, dzieciaki się bawiły, więc wszędzie coś znajdziesz. Wszystko do tego zostało dziesiątki razy rozorane i jeszcze dorzucone śmieci z jakiegoś domowego kompostownika. Wiadomo, że tam gdzie była droga to może być więcej fantów ale nie musi być jakoś znacząco dużo. Najwięcej wychodzi to tam gdzie były osady/domy. No i karczmy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@toworel: nie oglądałem filmu jak coś, tylko odpowiadam na pytanie które zadałeś
ceramiki nie znajdziesz wykrywaczem, może tam gdzieś leży, kto wie
monety to leżą wszędzie gdzie bytowali ludzie, wiadomo przy jakimś szlaku komunikacyjnym jest szansa, że jest tego więcej ale przez lata to tak się wszystko wymieszało, że może być różnie
a tak ogólnie to ślad wielu dróg które były 200-100 lat temu często pokrywa się z tymi obecnymi (mowa
@Vadzior: Też tak kiedyś myślałem, tylko teraz zastanawiam się dlaczego akurat w danym miejscu tyle wychodzi. Bo idąc teorią, że drogi były używane setki lat to dlaczego fanty nie wychodzą wzdłuż tych dróg tylko w określonych miejscach - bo to przecież nie pierwsze takie pole. Niewiem, może to krzyżówki, może miejsca odpoczynku/postoju, ciekawi mnie to.
@toworel: Może kiedyś tam zabudowanie stały dlatego jest tak dużo fantów.
Drogami poruszali się najczęściej miejscowi między wsiami. Nie potrzebowali postojów. Rzadziej jakieś dłuższe wyprawy, no tak, oni potrzebowali gdzieś sobie zatrzymać.
Dalej uważam, że tam gdzie żyli ludzi tam się coś znajdziesz. Nie wiem też o jakim miejscu mówisz, czy konkretne zagęszczenie w jednym miejscu czy np. na tym polu dużo, a na sąsiednich nie. Może trafiło się miejsce gdzie
@toworel: duże znaczenie ma jaka gleba tam występuję też. Gleby żyzne były uprawiane jako pierwsze, tam też byli ludzie. Idąc dalej stoki południowe są bardziej preferowane ze względu na nasłonecznienie, obecność jakiegoś cieku wodnego itp. Generalnie im lepsze warunki do uprawy/hodowli tym więcej ludzi tam było i wcześniej tam byli. Np. na takich piaskach w Puszczach nie znajdziesz nic, no może poza wojnami światowymi i XIX wiekiem.