Wpis z mikrobloga

Cześć spece z #motoryzacja #mechanikasamochodowa, jako laik mam do szanownego dwa pytania.

01) Czy jest jakiś ogólnodostępny katalog części Opla online, żebym mógł sprawdzić po VIN numery części, żeby nie popełnić błędu przy zamawianiu (raczej proste rzeczy, typu kompletny rozrząd z pompą) - ktoś podałby sensowny link.

02) Bardziej specjalistyczne - czy po zatarciu silnika (Opel Insignia A 2010 (Opel 2.0 CDTI ecoFLEX 160KM, 118kW, A20DTH)) przy wymianie całego słupka - zgodzić się na płukanie części (chłodnica oleju / pompa vaccum / inne opcjonalne części z którymi miał olej silnikowy). Zatarcie/uszkodzenie silnika > w tym przypadku - wyskoczyła panewka i poszła w korbowód, co doprowadziło do rozdrobnienia jej na metalowe trociny, utrata szczelności na 3 cylindrze).

02A) Bo nie wiem czy ma to sens, dzwonie po warsztatach jednym warsztacie mówią że chłodnica oleju tylko nowa, inni powiedzieli że przepłuczą bo nie ma to znaczenia dla tak prostej konstrukcji, trochę czuje się jak dzik w kukurydzy. O ile przepłukanie miski olejowej sobie wyobrażam to płukanie czegoś co ma zakamarki / jest nierozbieralne - mam z tym mieszane uczucia.

Rozumiem serwis olejowy na rozruch silnika po regeneracji i spuszczenie tego wszystkiego po pół godziny na wolnych obrotach i zalanie na kolejne 1000 km - na kolejny serwis. Czy takie coś wystarczy do całkowitego przepłukania układu nawet po czyszczeniu części osobno?
  • 6
@sorasill:
ad 01) Masz już ogarnięty warsztat, czy będziesz robił sam? Jeżeli masz dobry warsztat, to nie kupuj żadnych części samemu, bo w razie gdyby okazało się, że dana część jest do Twojego silnika, ale akurat w II kwartale 2010 roku montowali z niewiadomych przyczyn inną, to masz problem, a mechanik sobie odda do hurtowni w ramach normalnej działalności.

ad 02A) płukanie akurat miski olejowej jest bez sensu jeżeli wymieniasz cały
@KHOT:

01) Znalazłem warsztat z polecenia normalnym terminem w okolicy, żeby auto było zdatne do jazdy przed zimą #pdk no i tą krowę trzeba doholować bez wspomagania kawałek. Cześć części chciałem ogarnać po prostu typu rozrząd i mu dostarczyć - ale może faktycznie - nich zamówi części z fakturami na mnie i tyle, można by urwać pewnie z kilkaset złotych zamawiając z allegro, bo na rozrządzie tej samej firmy potrafi być
@sorasill: dobry mechanik powinien mieć w intercarsie takie rabaty, że jego cena będzie taka jak Twoja z allegro. Ceny dla ludzi z ulicy a ceny dla warsztatów z historią zamówień to jest kosmos.