Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #komputery
Chcę zmienić płytę główną. Mój procesor to Ryzen 5 2600, płyta nowa to https://www.x-kom.pl/p/569338-plyta-glowna-socket-am4-asus-tuf-gaming-b550-plus.html. Socket się zgadza, w specyfikacji jest jednak "Zen 2 (3 generacja)
Zen 3 (4 generacja)" jako architektura procesora (chyba raczej generacja), ten mój bo bodajże Zen + (więc pierwsza). Czy to ma jakieś znaczenie? Bo wydawało mi się że znaczenie ma tylko socket i ew. bios (może być że z nowym prockiem trzeba zrobić update).
  • 11
Ale odpowiadając na Twoje pytanie ta konkretnie z twojego linka oficjalnie nie wspiera, choć ludzie na Reddicie piszą, że to wcale nie znaczy, że nie działa ;)
@10129:
Generalnie to mam problemy z aktualną płytą (najprawdopodobniej)- komp się restartuje przy próbie fizycznego przesunięcia (np. od lekkiego wstrząsu). Zasilacz był z białej listy ;) ale stary i wymieniłem. Ogólnie problemy się zaczęły odkąd dołożyłem dysk na m2. Wg dotychczasowego researchu pewnie problem z sekcją zasilania.

Z tego co widzę jeśli chcę zmienić płytę do sens jest na też coś z B450? Bo chciałbym kiedyś wymienić procesor na coś z
No ta, którą ja podesłałem to dokładnie to czego szukasz: pociągnie Twojego aktualnego 2600, a jak kiedyś będziesz chciał wjechać w serie 5000 to też będzie git :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MikoSh:
Jednak przycebulę i kupię coś z b450. Np MSI B450 tomahawk max będzie za 530 zł- nie za 780 zł. Z tego co widzę w benchmarkach to pcie 4 nie da mi nic zauważalnego nawet jeśli zrobię upgrade (a co dopiero przy moim obecnym ryzen 5 2600 i gf 1060). Szczerze to mnie też boli wewnętrzny Janusz bo kupiłem kilka dni temu chłodzenie na dysk m2, widzę że ta płyta
To pytanie za ile i kiedy planujesz kolejny upgrade ;)

TL;DR jest takie, że B450 Tomahawk Max da radę i z obecnym 2600 i z przyszłym Ryzenem z serii 5000.

Jeżeli chodzi o różnicę między B450 a B550 to poza wspomnianym PCI-E gen 4 vs 3 jest jeszcze np 1 vs 2,5 Gb/s port LAN , oraz Wifi 5 vs Wifi 6 (nie dotyczy tych rozważanych przez Ciebie płyt bo żadna nie