Wpis z mikrobloga

W szwajcarskim kantonie Zurych trwa właśnie licytacja najniższego numeru tablicy rejestracyjnej w historii - ZH 100. W Szwajcarii numery rejestracyjne są przypisane do osoby, nie samochodu, a niskie i ciekawe numery od dawna sprzedaje się na licytacjach. Trzycyfrowe numery wprowadzono w tym kantonie w 2018 roku, do tej pory najniższym numerem było ZH 499.

Nie, tam nie brakuje przecinka - obecna cena samej tablicy wynosi 220 tys. franków.

Do tej pory najdroższym numerem w całym kraju był ZG 10, sprzedany za 233 tys. franków w kantonie Zug, który słynie z wiśni, niskich podatków i dużej liczby milionerów.

Artykuł na SRF w języku niemieckim.

#szwajcaria #europa #swiat #samochody #ciekawostki
wolodia - W szwajcarskim kantonie Zurych trwa właśnie licytacja najniższego numeru ta...

źródło: comment_16677508812wqzERUGX1dJ8tCfNCF1OM.jpg

Pobierz
  • 16
@wolodia: Znasz się na tym? W jaki sposób można sprzedać swój numer rejestracyjny jak się już jakiś ma? Co się dzieje z numerem w przypadku gdy ktoś wyrejestrowuje pojazd (np. przenosi się do innego kraju)?
@4833478: Wystawiasz aukcje na jakims portalu gdzie sie sprzedaje wszystko - np. ricardo.ch i tam ludzie licytuja.. Jak wyrejestrowujesz, bo wyjazd za granice, to oddajesz do urzedu i po pewnym okresie karencji moga wlasnie numer w obrot puscic. Jak niski to na aukcje.

@adibor: To ze sa niskie ;) Do tego to sa zarazem kody pocztowe (4 cyfrowe rejestracje), choc kanton Züri ma 8 z przodu..
@adibor: Byla ankieta na 20min.ch i tam z 10% ankietujacych zaznaczyło ze niski numer jest dla niego wazny ( ͡° ͜ʖ ͡°) Poza tym jak placisz podatek od majatku, to czasem sie chce wydac na #!$%@? by placic go mniej!

@4833478: O popatrz, dzieki za info! ale w moim GR to mozna akurat :D Ciekawe do ilu to ZH 100 dobije. W piatek kojarze ze bylo
Poza tym jak placisz podatek od majatku, to czasem sie chce wydac na #!$%@? by placic go mniej!


@krzyzakp: Ale jeśli taka tablica jest tyle warta to może trzeba ją zgłaszać w zeznaniu i dalej płacić ten podatek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Znasz się na tym? W jaki sposób można sprzedać swój numer rejestracyjny jak się już jakiś ma? Co się dzieje z numerem w przypadku gdy ktoś wyrejestrowuje pojazd (np. przenosi się do innego kraju)?


@4833478: Numer tracisz i wraca do puli po kilku tygodniach od wyrejestrowania pojazdu jeśli nie zarejestrujesz kolejnego.
no jak dla mnie płacić extra za to, że dostanie się losowy numer 5-cyfrowy zamiast 6-cyfrowego, to średnia oferta, ale co kto lubi ¯_(ツ)_/¯


@adibor: Kwestia pokazania swoich finansów. Rezydencji nie zbudujesz bo nie ma gdzie, a przecież chcesz mieszkać blisko centrum aby chodzić do restauracji na odpowiednim poziomie. Porsche czy inne Maserati to ma co drugi sąsiad jak mieszkasz na zuryskich przedmieściach zasiedlonych przez bardzo bogatą klasę średnią. Rodzinnego grobowca
Poza tym jak placisz podatek od majatku, to czasem sie chce wydac na #!$%@? by placic go mniej!


@krzyzakp: @4833478: Wydaje mi się że tego typu tablice powinny podpadać pod deklarację majątkową.

Mi na szczęście nie grozi składanie deklaracji pod Vermögenssteuer, więc nie wiem na ile skutecznie kantonalne Finanzamt śledzą tego typu kolekcje i cenne dobra.
@wolodia: O, to jest dobre pytanie! Ciekawi mnie jak to wyglada.. Choc Ci, co kupuja takie blachy pewnie i tak maja zaufanego doradce podatkowego, by jak najmniej placic..
Ja tam juz deklaracje zlozylem - w maju prosili, wyslalem i od pol roku cisza :D

@pokyw123: Mozesz, ale nie musisz. Mozesz kazde osobno zarejestrowac, ale mozesz na jednych blachach miec pare aut. Kazde dostaje swoj dowod i jak kojarze placi sie
@adibor: ja też tego nie rozumiem, ale ludzie się jarają. Jeden mój kolega dostał 6XXXXX i się bardzo jarał, jakaś jego znajoma miała 2XXXXX i zazdrościł. Ostatnio musiałem załatwiać papiery do jednego z samochodów w urzędzie, obok gość odbierał tablice i też było jakies 3XXXXX i robił zdjęcia zanim je odebrał xd
Moje obydwie tablice są 9XXXXX, w sumie to bardziej mi zależy, żeby numer byl łatwy do zapamiętania w stylu