Wpis z mikrobloga

Najpierw ciekawostka: Wiecie, że znacie hymn Jugosławii, chociaż prawdopodobnie nigdy go wcześniej nie słyszeliście? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli jazda samochodem z Polski do Chorwacji za jednym zamachem jest nie dla Was i potrzebujecie postoju po drodze albo po prostu nudzi was tylko leżenie na plaży i szukacie innych atrakcji, to myślę, że mam coś ciekawego.

Z całego serca mogę polecić dziki (dzikszy niż Bieszczady - to udowodonione!), górski region. Tuż obok morza i Rijeki - Gorski Kotar.

Tutaj materiał wideo, część pierwsza

Przez wiele stuleci praktycznie nic tam się nie działo - brakowało nawet dróg przecinających pasmo i tym samym łączących Zagrzeb z Adriatykiem. Kiedyś idealny #azulboners , teraz? Myślę, że nadal. Przez 2 dni kręcenia się spotkałem łącznie z 10 turystów. Latem w Chorwacji!

Obecnie dojedziecie w okolicę nawet autostradą. Albo pociągiem, i to być może w przyszłym sezonie bezpośrednio z Polski!
Region przecinają te same tory, którymi - jeśli w końcu utworzą takie połączenie - pojedziecie czeskimi liniami Krakowa czy Katowic przez Wiedeń i Zagrzeb nad Morze Adriatyckie.

Można podziwiać piękne, górskie widoki, wybrać się na trekking, odpocząć nad jeziorem czy wskoczyć na rower. A kto lubi historyczne ciekawostki, może szukać śladów XIX-wiecznych szlaków (mosty, kamienie milowe) czy nawet pozostałości rzymskich murów. Zachęciłem? ( ͡ ͜ʖ ͡)

#chorwacja #balkany #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #geografia #gory
Pobierz
źródło: comment_16677354143fpXckT7bQWGRVxBTokmu3.jpg