Wpis z mikrobloga

Oglądając wczoraj bardzo dobry #film od #netflix - "Na zachodzie bez zmian", zastanawiałem się, jak wiernie przedstawiono tło historyczne podpisania niemieckiej kapitulacji w pociągu.

Okazuje się, że bardzo wiernie. Doskonale oddano wystrój wagonów, gdzie marszałek francuski Ferdinand Foch miał swoje mobilne salonki, jadalnie i biura. Aktorzy również dobrani zostali idealnie.
Zdziwiło mnie tylko, że wg źródła (Wiki) kapitulacje w pociągu, w miejscowości Campiegne we Francji, podpisano dwa razy. Dwa razy? WTF? Czy Netflix coś pominął?
Okazuje się, że nie, a ja trafiłem na jedną z #ciekawostkihistoryczne .

Mianowicie...

Pierwsza Wojna Światowa zakończyła się zasadniczo w wagonie tego pociągu w mniejscowości Campiegne, gdzie marszałek francuski przyjął delegację dyplomatów niemieckich. Zmusił tam Niemców do podpisania bezwarunkowej kapitulacji pomiatając nimi przy tym i poniżając ich odrzucając wszelkie kompromisy. Był to rok 1918.

22 lata później (II Wojna Światowa) Niemcy ponownie zaatakowały Francję i tym razem rozbiły w pył francuskie wojska (zastosowano blitzkrieg). Po zwycięstwie Adolf Hitler kazał odnaleźć ten sam wagon marszałka Ferdynanda, w którym kiedyś poniżono Niemców. Wagon wyciągnięto zatem z francuskiego muzeum i na rozkaz przetransportowano w to samo miejsce do lasu w Campiegne. 22 czerwca 1940 w tak przygotowanej scenerii dowództwo niemieckie przyjęło przedstawicieli władz francuskich, którzy, poniżeni, podpisali kapitulację swojego kraju.

elniks - Oglądając wczoraj bardzo dobry #film od #netflix - "Na zachodzie bez zmian",...

źródło: comment_1667730812DDnVSATkCNaWl4qa7e2dSs.jpg

Pobierz
  • 26
Przecież to jest wiedza podstawowa z lekcji historii w szkole podstawowej więc WTF z tą niby ciekawostką? :D


@pokyw123: @worldmaster: Na lekcjach historii 3 razy przerabiasz losy Mezopotamii, rzek Tygrys i Eufrat + Faraonów a czas I Wojny Światowej to jakieś podstawowe daty i jakieś tam ogólniki, już dużo więcej wiadomości pamięta się mimo wszystko z II Wojny Światowej.
Nie wszyscy mają też taką genialną pamięć jak wykopki, żeby pamiętać
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Myzreal:

A zakończenie tego filmu też jest oparte na faktach?


Nie odpowiem na pytanie, ale faktem jest, że ostatniego dnia wojny, 11 listopada, zginęło ponad 2500 żołnierzy. Wielu z nich kilka minut przed rozejmem. Walki trwały do samego końca.

Henry Gunther, an American, is generally recognized as the last soldier killed in action in World War I. He was killed 60 seconds before the armistice came into force while charging astonished
Oglądając wczoraj bardzo dobry #film od #netflix - "Na zachodzie bez zmian", zastanawiałem się, jak wiernie przedstawiono tło historyczne podpisania niemieckiej kapitulacji w pociągu


@elniks: Film byłby dobry gdyby usunąć wątek negocjacji i dać go do po prostu fabularyzowanego dokumentu. Wtedy mielibyśmy spójną fabułę na froncie i dobry dokument ze świetnym Danielem Bruhlem.
Po kiego to piszesz. Każdy kto chodził do szkoły to wie

@pokyw123

Nie każdy
Edukacja u nas nie istnieje, uczą nas przez strach debilnych rzeczy zgodnie z myślą obecnie panującej partii

Oglądałem tysiąc filmów o WWII a o tym słyszę po raz pierwszy