Wpis z mikrobloga

@morsisko: Zerowy pit jest do 85k. Jak dobrze pójdzie to przekroczę tyle w kwietniu-maju. Dlatego przymierzam się do przejścia na B2B, mimo że na UZ nie mam zusu i niski pit.
@Jurix: No tak, do 85k, ale jak przekroczysz ten próg to magicznie ta ulga nie znika, tylko podatek się liczy od nadwyżki, więc tak czy siak jest to przydatne niezależnie od tego ile zarabiasz. Inna sprawa że jak chodzi o pieniądze to i tak bardziej opłaca się B2B mimo braku pitu zerowego (a jeszcze bardziej opłaca się UZ i status studenta ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
@morsisko:

jest to przydatne niezależnie od tego ile zarabiasz

a jeszcze bardziej opłaca się UZ i status studenta

No właśnie nie, bo powyżej tych 85k płacę 17%, a powyżej 205k (które bym przekroczył) aż 32%. Efektywnie B2B z 12% opłaca się bardziej od kwoty ok. 18k zł (zakładając ulgi na start). Liczę tutaj właśnie dla scenariusza B2B vs Student U26 którym jestem.
@Jurix: Czemu powyżej 85k płacisz 17% a nie 12%? https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/rozliczenia/5519794,Skala-podatkowa-PIT-zmiany-od-1-lipca-2022-r-Polski-Lad-20.html

Pierwsze 85k masz opodatkowane 0%
Kolejne 120k masz opodatkowane 12% minus kwota wolna od podatku
Pierwsze 205k masz opodatkowane lepiej niż na B2B, później rzeczywiście zaczyna się lipa, ale pamiętaj że na UZ co miesiąc oszczędzasz zus + składkę zdrowotną. Od jakiego progu opłaca się B2B to nie wiem, trzeba by to przeliczyć. Nawet jakby wychodziło minimalnie mniej, to jak później
@morsisko: Kurcze, umknęła mi ta zmiana w obliczeniach. Właśnie niedawno to obliczałem, ale uwzględniłem 17% zamiast 12% na UZ, w takim razie ten próg jednak będzie wyżej niż 18k.

B2B w mojej sytuacji da mi też taką korzyść, że będę mieć mniej kłopotów z rozliczaniem się z klientami dla których robię freelancersko. Teraz pieprzymy się z podpisywaniem UZ, czego klienci nie lubią.
@morsisko: Po tej poprawce wychodzi mi kwota ok. 22k brutto na UZ jako próg gdzie B2B się bardziej opłaca. Nie uwzględniam tu IPBoxa i kosztów innych niż księgowość.