Wpis z mikrobloga

#motoryzacja #prawo #prawojazdy
Mirki co mam zrobić w tej sytuacji. Kupiłem auto od typa, przy rejestracji okazało się że brakuje dwóch rzeczy - akcyzy (była faktura, ale to przyklepali już) i oświadczenia o przekroczeniu granicy. Szybki telefon i na szczęście wysłał skan i zarejestrowali, jednak napisałem oświadczenie że doniosę wszystkie oryginały najpóźniej w dniu odbioru dowodu rejestracyjnego. Drugi telefon - tak tak wyślę ci wszystko poleconym i będziesz miał na jutro. Tak mija jeden tydzień, potem tak wysłałem wczoraj, wysłałem przedwczoraj, byłem tydzień w Turcji itd. itp. aż poszedłem po 3 tygodniach na przypale odebrać dowód i jednak nie wydadzą bez tych rzeczy. Nawet sami zadzwonili do typa, bo dziwna sprawa - skan wysłał to musi mieć ten dokument. Odebrał, przekazali jaka jest sytuacja, ja też z nim rozmawiałem i to samo - już pakuje i wysyłam. Było to w poniedziałek, a jest aktualnie piątek. Dzwoniłem i "tak, wysłałem wczoraj", raz odbiera telefony raz nie, na SMS nie odpisuje. Sytuacja wygląda na razie tak, że we wtorek jest 30 dzień od rejestracji i już nie będę mógł jeździć autem. Zamierzam w poniedziałek jechać do niego i wszelkim sposobem wynieść te papiery, ale co robić? Kupiłem auto za 20 koła i nie będę mógł nim jeździć?
  • 32
@Shelby_zajety: to wg mnie rak sprzedawców i też porąbane przepisy. Tak naprawdę to polski sprzedawca powinien zarejestrować i sprzedawać już z polskim dowodem. Pytanie jeszcze czy masz fakturę polską czy od Niemca?
Co do akcyzy to albo nie opłacił gościu, albo po prostu nie chce mu się wysłać z jakiekolwiek powodu.
Wszystkie papiery do akcyzy wypełnia się przez system, więc powinien to wyciągnąć.
@Shelby_zajety: akcyza na fakturze? nie ma czegoś takiego.
Powinieneś mieć potwierdzenie wygenerowane ze strony puesc.gov.pl
Jeżeli podpisałeś umowę in blanco na Niemca to wszystko spada na Ciebie, w tym obowiązek opłaty akcyzy do 30 dni od przekroczenia granicy.
@adrian1702 typ powiedział, że wystawia fakturę i opłaca od razu, więc patrząc na to co teraz się dzieje to pewnie i nie opłacił. Co w takiej sytuacji? Mogę już sam nawet wydać te kilka stów, byle mieć to auto, tyle pieniędzy wydane i w perspektywie kilku dni nie będę mógł już nim jeździć.....
@Shelby_zajety: Musisz być złożona deklarację AKC-U przez puesc.gov.pl. Jeśli deklaracja nie złożona to prawdopodobnie jesteś narażony na zapłaty kary/grzywny/mandatu. Nie wiem jakie są wysokości kar.
Kolejną kwestią jest czy nie musisz zapłacić VATu, zależy na jakiej podstawie jest zakupione auto.
Nie wiem czy nie dochodzą kwestię opłaty środowiskowej.
Dla świętego spokoju załatwiałbym to wszystko przez sprzedawcę, bo nigdy nie wiesz jakie potencjalne kary bierzesz na siebie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Shelby_zajety: zaraz, zaraz. Wyslal Ci skan akcyzy i oświadczenie o dacie przekroczenia granicy? Takie oświadczenie możesz sobie sam napisać praktycznie, przepisując dane. Jedyne co musiałbyś zrobić to podpisać się za niego. Akcyzę moze Ci sprawdzic kazdy kto ma dostęp. Mogę jutro to sprawdzić czy została opłacona, jezeli podasz mi VIN i sobie wydrukujesz. W tym kraju są #!$%@? przepisy. Ludzie gubią umowy i sami na kolanie wypisują ( ͡° ͜