Wpis z mikrobloga

Miałem niedawno taką refleksję gdy wykonywałem jedną z rutynowych czynności praktycznie na autopilocie jednak coś ją zakłóciło przez co nie była taka automatyczna i rutynowa jak zazwyczaj. To skłoniło mnie do przemyśleń - skoro ludzki mózg lubi taką powtarzalność i przewidywalność, rutynę. Powoduje ona relaks i czas wtedy mija przyjemnie, wtedy też jesteśmy najbardziej optymalni. To może jako gatunek wyewoluowaliśmy z czegoś, co miało być pierwotnie biologiczną maszynką do rutynowej, powtarzalnej pracy? Na pracy zbudowane są całe cywilizacje i tak naprawdę ludzkość od tysięcy lat zachodzi w głowę nie dając jednej odpowiedzi - po co. Dla wielu syzyfowa praca jest obrazem wszystkich czynności ludzkości i owoców ich pracy.

Może jesteśmy skutkiem ubocznym eksperymentu innej, bardziej zaawansowanej cywilizacji, które stworzyła sobie takie biologiczne robociki jednocześnie projektując je tak by same optymalizowały swoją pracę. Zupełnie jak dzisiejsze algorytmy AI. Matrix jak się patrzy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jednak coś wymknęło się spod kontroli, eksperyment się nie udał albo został porzucony a nasz gatunek jest jedynie pokłosiem tych wydarzeń. Jest jakaś filozofia, która idzie dalej tym tropem?
#filozofia #ewolucja #matrix #sztucznainteligencja #psychologia
  • 13
Za głęboko kopiesz, mózg lubi powtarzalność i rutynę bo dzięki temu nie marnuje energii i czasu na konfrontowanie się z nowymi zjawiskami i rozwiązywanie problemów, to zwykła ekonomia wynikająca z ograniczonych zasobów które trzeba oszczędzać
@tamagotchi: To nie jest hipoteza, to fakt który można odnieść zarówno do ludzi jak i zwierząt, jeżeli mózg może osiągnąć ten sam cel jedną z dróg to wybierze tą która kosztuje go mniej zasobów chyba że zadziałamy wbrew niemu i wbrew schematowi
@OktawianAugust: miałem dopisać - choć ja też się nim posłużyłem na wstępie, ale rutyna jest powszechnie pożądanym, relaksacyjnym, wręcz antydepresyjnym, zjawiskiem w psychologii.
@DiatlowPies: wiem, że to fakt i wiem że mózg dąży do uproszczeń i je "lubi". Hipoteza to określenie tego jako zwykła ekonomia wynikająca z ograniczonych zasobów.
@tamagotchi: No chyba raczej nikt nie będzie jeszcze przez długi czas w stanie stwierdzić co nas tak zaprogramowało, ale zdecydowanie ten kto tak zrobił kierował się największymi szansami na przeżycie które można odnieść do nas jak i całego świata ożywionego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@tamagotchi: jeśli szukasz odpowiedzi, to być może znajdziesz je w mitologii Sumeru (biblia zawiera podobne opisy tylko w bardziej okrojonej wersji - wiele się pokrywa, choćby stworzenie człowieka, wieża Babel itp). W skrócie, podobno Annunaki stworzyły człowieka, istotę która pierwotnie miała być rozumna na tyle, alby móc wykonywać proste prace, taką która rozumiałaby rozkazy i polecenia. Co się stało później, to już inna para kaloszy, ale skoro pytasz o 'design' człowieka
@marazmus: dzięki. zerknę. Lem np. w jednym z opowiadań sugeruje, że życie na Ziemi powstało ze śmieci organicznych wyrzuconych na naszej planecie przez kosmicznych podróżników ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak naprawdę możliwości tutaj jest nieskończenie wiele i ludzkość nigdy nie odkryje prawdy, cokolwiek nią jest. Kiedyś o tym myślałem i doszedłem do wniosku że owej prawdy możemy nawet nie tyle nie zrozumieć co nawet nie pomieścić